Aj z Fiatu Tipo už je crossover! Facelift priniesol nové motory, výbavu a techniku

2736
Zdroj: TS Fiat

Fiat Tipo je možno (až pravdepodobne) automobilom, ktorý ste sa tak nejak dobrovoľne rozhodli prehliadať, ak nie ste taxikár alebo fleetový manažér sieti pizzérií. Vyzerá to však, že s faceliftom sa toho veľa zmení. Tipo sľubuje nový infotainment, vylepšený interiér a konečne – nové motory!

Drsňák. Tak by sa najradšej vyprofiloval Fiat Tipo Cross, ktorý je asi o 7 cm (2,8 palca) vyšší ako bežný hatchback. A aj keď si bude musieť vystačiť s pohonom len predných kolies, nemá od správneho SUV ďaleko – dostal pôsobivé oplastovanie prahov a podbehov kolies, nové nárazníky a updatovanú masku chladiča s novým, štýlovým logom, ktoré poznáme už z updatovanej päťstovky.

Zdroj: TS Fiat
Zdroj: TS Fiat

Veľa noviniek

Aktualizácia v rámci polovice životného cyklu Tipa prináša full-LED svetlomety a zadné svetlá spolu so sviežim dizajnom zliatinových kolies vo veľkostiach 16 a 17 palcov. Nové sú aj laky karosérie Ocean Blue a Paprika Orange. Tipo tiež dostalo update aj vo vnútri, kde sú sedadlá potiahnuté novým textilným čalúnením v závislosti od úrovne výbavy.

Zdroj: TS Fiat
Zdroj: TS Fiat

Fiat ďalej nainštaloval digitálny sedempalcový prístrojový panel a 10,25-palcovú dotykovú obrazovku infotainmentu Uconnect 5, ktorý sa nachádza už v novej päťstovke.

Zdroj: TS Fiat
Zdroj: TS Fiat

Pokiaľ ide o motorickú stránku veci, je tu novo vyvinutý prepĺňaný trojvalcový motor s názvom FireFly. 1,0-litrový agregát stačí na výkon 74 kilowattov (100 koní), čo je o päť koní viac ako v prípade odchádzajúceho atmosférického motoru 1,4 Fire. Zároveň je to číslo presne namierené proti konkurenčnému 1,0 TCe od Renaultu, ktorý nájdeme aj v Daciách.  Krútiaci moment 190 Nm sa nezmenil, zmenila sa však jeho prístupnosť – namiesto v 4500 otáčkach za minútu ho máte k dispozícii už v 1500 ot./min..

Zdroj: TS Fiat
Zdroj: TS Fiat

Nafta a ochrana

Naftové jednotky MultiJet zostávajú netradične v ponuke, dodávané budú s výkonom 70 kW (95 koní) alebo 96 kW (130 k). Fiat hovorí, že výkon a efektivita sa tešia „značnému vylepšeniu“ v porovnaní s dieselovými motormi poháňanými súčasné Tipo.

Zdroj: TS Fiat
Zdroj: TS Fiat

Po modeloch 500 a Panda je Tipo najnovším automobilom od Fiatu, ktorý dostal balíček D-Fence vyvinutý spoločnosťou Mopar. Je vybavený filtrom, čističkou a UV lampou, ktorá zabraňuje prenikaniu nečistôt do kabíny a blokuje pevné častice a prakticky všetky alergény. Znižuje tiež riziko plesní a baktérií o 98 percent a čistí kontaktné povrchy.

Fiat Tipo, ktorý bol uvedený na trh v roku 2016, zatiaľ zaznamenal pre značku solídny úspech, a to najmä na exportných trhoch. Až 70 percent zo všetkých 670 000 predaných automobilov sa doteraz dostalo k zákazníkom mimo Talianska.

NEPREHLIADNITE: