TEST MG HS: Útočí na vrcholné priečky. A mohlo by mu to vyjsť (VIDEO)

2290
Zdroj: Rasťo Bujna

MG HS je spaľovacím Crossoverom, ktoré je na Slovensku nové. Na zákazníka útočí cenou a výbavou, ktorá si ťažko hľadá konkurenciu.

MG HS vrhli do vody, kde je konkurencia azda najväčšia. Patrí do segmentu kompaktných Crossoverov, kde ponúka svojho zástupcu azda každá jedna automobilka. Nuž, ponuka reflektuje dopyt. A keďže dopyt je veľký, bol by v tom čert, aby si HS-ko nenašlo svojho zákazníka.

Na dĺžku meria viac ako 4,57 a na šírku takmer 1,9 metra. Čiže ak sa v tomto bode pýtate, kam si máte HS-ko zaradiť, odpoveď je približne do stredu slovenskej ponuky.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Dizajnom konzervatívec

Jeho dizajn sa vo všeobecnosti nesnaží kopírovať každý jeden dnešný trend, no rovnako nie je ani zastaralý. V rozpore s európskym “folklórom” sa dizajnéri pri HS-ku stále spoliehajú na chróm. Nájdete ho na prednej maske a aj zboku na lemoch okien a na spodku dverí. Za spomenutie stojí aj veľmi štýlová 3D grafika LED svetlometov vpredu a vzadu zas skutočné koncovky výfukov.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

V interiéri je to opäť skôr klasika ako invencia. MG HS sa ako úplný nováčik nevyhne porovnávaniu so zabehnutými konkuretmi. Z hľadiska spracovania interiéru sa radí k tým najlepším. Takmer všetko, čoho sa dotknete, je mäkké. Či už z mäkkých plastov, alebo čalúnené.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

V porovnávaní vyniká aj prístrojovým štítom. Jeho rozlíšenie je naozaj veľkorysé a všetky dôležité informácie o jazde nájdete na jednom mieste. Až pri multimédiách začína MG HS ukazovať svoju slabšiu stránku. Tá vyplýva najmä z veku auta. Na zahraničných trhoch totiž nie je také nové ako u nás a odozva patrí medzi slabšie.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Rázvor viac ako 2,7 metra sa radí medzi absolútnu špičku a aj priestor vzadu je veľkorysý. S výškou 1,9 metra si sami za seba sadnete bez problémov a nielen priestor, ale aj komfort je úctyhodný. Navyše vo dvoch najvyšších výbavách ponúka MG aj panoramatické strešné okno. MG HS je autom paradoxov.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

V niektorých ukazovateľoch je na vrchole, v iných zas na chvoste. A po obrovskom rázvore prichádza batožinový priestor, ktorý má v sérii 463 litrov. Pod dnom kufra sa však nachádza obrovský priestor, ktorý importér plánuje využiť. Vďaka nenápadnej úprave priamo od predajcu sa kufor nafúkne na 580 litrov. A tak sa MG HS znova dostalo z chvosta na výslnie.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Aká výbava, taký pohon

Pod kapotou ponúkne MG HS iba jeden motor. Jeden a pol litrový benzínový štvorvalec T-GDI s výkonom 162 koní a najvyšším krútiacim momentom 250 Newtonmetrov. Prevodovka pritom posiela všetku silu vždy na predné kolesá. HS-ko je dostupné so šesťstupňovým manuálom alebo sedemstupňovým automatom, ktorý je vždy naviazaný na jednu z výbav. Naša verzia s automatom sa na stovku dostane o tri desatiny rýchlejšie ako manuál, a keď mu šliapete na krk, s preradením čaká až do posledného momentu. V porovnaní s konkurentmi sľubuje MG HS o niečo vyššiu papierovú spotrebu, ktorá v cykle WLTP predstavuje 7,6 l/100 km.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Sú esúvečka, ktoré to so športovosťou preháňajú, a potom sú esúvečka, ktoré sú, naopak, až príliš mäkké. MG HS je niekde v strede, no inklinuje k tuhosti. Inými slovami, neočakávajte od neho rezanie zákrut vo vysokých rýchlostiach s presnosťou chirurgického skalpela, ale ani prehnanú plavnosť po každej nerovnosti. Vo všeobecnosti podvozok skutočne prekvapil.

MG HS je autom, ktorým sa britská značka snaží dobyť slovenský trh. Definíciou tohto modelu by mohla byť “hodnota za peniaze”, ktorej poskytuje naozaj dosť. Najmä z hľadiska priestrannosti a dojmu z dizajnu a materiálov. Po zväčšení batožinového priestoru má skutočné predpoklady zamávať s dobre zabehnutou konkurenciou.

MG HS
Pohon: benzin
Valce: 4
Zdvihový objem [cm3]: 1490
Najvyšší výkon spal. motora [kW(k) / ot./min.] 119(162) / 5500
Najvyšší krút. moment [Nm / ot./min]: 250 / 1500-4400
Maximálna rýchlosť [km/h]: 190
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]: 9,9
Spotreba WLTP [l/100 km] 7,6
Batožinový priestor [l]: 580 (po zvacseni)
Dĺžka [mm]: 4574
Šírka [mm]: 1876
Výška [mm]: 1685
Cena od: MG HS Emotion 6MT: 26 970 eur
Cena testovanej verzie od: MG HS Exclusive 7DCT: 31 790 eur
Euro NCAP: 5 (2019)
Registračná daň: 360
Záruka: 7 rokov / 150 000 km