Mazda ukázala NOVINKU! 7-miestne SUV CX-80 je novým najväčším hráčom

924
Zdroj: Mazda

Nové najväčšie auto od Mazdy pre Európu. Do modelu CX-80 usadíte až 7 cestujúcich.

Kedysi bola Mazda na starom kontinente známa najmä malými autami. Asi najikonickejší (a stále predávaný) model MX-5 je toho dôkazom. S príchodom modelu CX-60 však jasne ukázali, že sú pripravení nasledovať dnešné trendy. Model CX-80 je tak logickým pokračovaním, na ktoré sa u nás môžeme tešiť.

Zdroj: Mazda
Zdroj: Mazda

Skromný estét

Na prvý pohľad vyzerá nová CX-80 absolútne nadčasovo. Inými slovami, svoj dizajnový jazyk Kodo nasleduje tak svedomito, že sa absolútne odpútala od všetkých dnešných trendov a ide si svoju cestu. Aj s masívnym chrómovým lemom mriežky chladiča, aj s obrími jemne vytvarovanými plochami po stranách. Z hľadiska dizajnu je tento model ako oblek. S aktualizovaným strihom, no gráciou a eleganciou, ktorá sa s ním spája už veky.

Zdroj: Mazda
Zdroj: Mazda

Nová CX-80 je dlhá takmer päť metrov a rázvor osí kolies prekračuje tri metre. Rozdiel medzi CX-60 a novým modelom je v tomto aspekte viac ako 10 centimetrov.

Zdroj: Mazda
Zdroj: Mazda

Luxusom nešetrí

Kúzlo priestrannosti sa s novým modelom tiahne v každom jednom ohľade. A ak priestor využijete rozumne, stane sa skutočne luxusným. V treťom rade sedadiel ponúkne CX-80 štandardné miesta. No druhý rad dokáže zamiešať karty viacerými možnosťami jeho vyhotovenia.

Zdroj: Mazda
Zdroj: Mazda

Dostupné bude rozloženie, aké dobre poznáme z iných modelov. To znamená dve miesta vpredu, tri v strede a dve vzadu. No namiesto 7-miestnej verzie si môžete vo dvoch vyhotoveniach kúpiť aj 6-miestnu, kde stredný rad ponúkne len dve miesta. A to buď s priechodných tunelom v strede alebo s obrovskou lakťovou opierkou pripomínajúcou prvú triedu v lietadle.

Zdroj: Mazda
Zdroj: Mazda

Technológie, plug-in, nafta

Pod kapotou novej CX-80 budú pripravené dve motorizácie. Prvá čerpá z benzínových základov. Plug-in hybrid e-Skyactiv skombinuje benzínový štvorvalec a elektromotor. Toto kombo poskytne systémový výkon 327 koní a na stovku vás dostane za 6,8 sekundy. Čisto elektrický dojazd bude predstavovať 60 kilometrov.

Zdroj: Mazda
Zdroj: Mazda

Naftová verzia pracuje s novým radovým šesťvalcom a mild-hybridnou pomocou. Výkon 254 koní postačí na akceleráciu za 8,4 sekundy s priemernou spotrebou 5,7-5,8 l/100 km v cykle WLTP. Obe motorizácie budú pritom dostupné len s automatickou prevodovkou, ktorá má 8 stupňov, a pohonom všetkých kolies.

Zdroj: Mazda
Zdroj: Mazda

Okrem atraktívnej motorizácie však môžeme očakávať aj ďalšie technológie. Medzi inými aj integráciu hlasového ovládania Amazon Alexa s pokročilými funkciami, navigačný systém kombinujúci oflline aj online a nový systém jazdy s prívesom.

Zdroj: Mazda
Zdroj: Mazda

Mazda CX-80 v istom smere nahradí odchádzajúci Mazdu 6. A to konkrétne ako filozofický nástupca. Chvíľu bola Mazda v Európe bez vlajkovej lode. No teraz, i keď v úplne inej karosárskej verzii, ju dostala späť. Nová CX-80 bude dostupná od jesene 2024.