Teslu si časom kúpite aj za Bitcoiny. Musk do nich investoval 1,5 miliardy

1045

Americká Tesla naliala obrovské peniaze do Bitcoinu. V ich dílerstvách časom zaplatíte aj týmto spôsobom.

Šialenstvo, ktoré sa volá Bitcoin. Kedysi sa tento druh cenného papiera pohyboval v tieni ilegality. Väčšina vyspelých krajín vrátane Slovenska ho však nakoniec uznali za legálny, a tak s ním môžete platiť aj v niektorých internetových predajniach. Za tieto digitálne “lóve” si časom budete môcť kúpiť aj auto. Možno aj nový Model S.

Falošný hype

V posledných dňoch prebehla internetom správa o plánoch automobilky investovať do virtuálnych mien značnú časť peňazí. Tesla nemala byť jedinou spoločnosťou, ktorá sa rozhodla podniknúť tento krok. Vtedy sa však hovorilo o tzv. Dogecoine (áno, ako ten pes z memečiek), ktorého hodnota sa pohybuje podstatne nižšie ako tá bitcoinová. V dôsledku týchto vyjadrení nastal na trhu s Dogecoinom celkom slušný hype a jeho hodnota vzrástla o viac ako polovicu.

Zdroj: Tesla
Zdroj: Tesla

Investori však ostali šokovaní, pretože väčšina avizovaných investícií sa nakoniec neuskutočnila. Namiesto toho sa Tesla rozhodla investovať do tradičného a extrémne drahého Bitcoinu. Úroveň investície predstavuje až 1,5 miliardy dolárov. Podľa Motortrendu je to až 15% celého imania.

Peňaženka Tesly

V praxi to znamená, že už aj Tesla má svoju vlastnú virtuálnu peňaženku, na ktorú bude schopná prijímať platby. Znamená to, že po nastavení systému bude pravdepodobne možné nakupovať elektromobily aj v Bitcoinoch. Mena, ktorá kolíše viac ako lietadlo počas turbulencie, momentálne zažíva svoje vzletné časy. Poldruhamiliardová injekcia pravdepodobne spôsobí ďalší nárast.

Prečo je to neekologický krok?

Na to, aby Bitcoin fungoval, je potrebné udržiavať v chode množstvo počítačov. Ak chcete získavať Bitcoiny bez toho, aby ste za ne museli platiť, môžete ich ťažiť. To v praxi znamená, že vy prenechávate výpočtovú kapacitu svojho počítača na spracovávanie Bitcoinových transakcií a za to dostávate Bitcoiny.

Zdroj: Tesla
Zdroj: Tesla

Negatívom tohto fungovania je, že spotrebováva obroské množstvo energie. Poprední “ťažitelia” Bitcoinu majú odbery porovnateľné s megamestami alebo malými krajinami. Keďže väčšina takejto ťažby prebieha v Číne, ide o významný ekologický problém. Čína totiž dopuje väčšinu svojich zásuviek elektrinou z uhoľných elektrární.