Automobilový pravek: Týchto 10 vecí je rovnako starých ako Tesla Model S

2026

Automobily majú (zvyčajne) niečo, čo nazývame “životný cyklus” a je to obdobie, ktoré sa začína štartom predaja a končí jeho koncom, prípadne ďalšou generáciou. V rozvinutých krajinách je to približne päť až sedem rokov, kým príde generačná obmena, čo však neplatí o ikone dneška, Tesle Model S.

Na oslavu jej šialených desiatych narodenín sme vytvorili prehľadnú hitparádu toho, čo frčalo pri jej uvedení na trh.

1. Gotye ft. Kimbra – Somebody That I Used To Know

Len málo vecí vám pripomenie, že ste starí, tak, ako vedúca skladba hitparád spred desiatich rokov. Dámy a páni, nech sa vám páči: Gotye a Kimbra, dvojica, o ktorej ste už nikdy potom nepočuli. No skrátka somebody that you used to know.

2. Koniec sveta

Zdroj: Vedma Franciscus
Zdroj: Vedma Franciscus

21.12.2012. Tí, ktorí tento dátum prežili v čase svojho neskoršieho vývinu alebo v dospelosti, veľmi dobre vedia, o čom je reč. Presne v tento dátum sa mal reštartovať Mayský kalendár, čo v niektorých alobalom obalených hlavách znamenalo, že skončí svet.

Nestalo sa nič. Nula. Niente. Nada.

22.12.2012 sme sa dočkali krásneho predvianočného rána. Kto by to bol povedal?

3. Škoda Rapid

Ikona dnešných bazaristov bola v čase svojho uvedenia na trh prijatá veľmi vlažne a mnohí jej vyčítali, že je prakticky len akciovým balíčkom starších dielov koncernu Volkswagen. Lenže viete, ako sa to mení: Dnes ide o spoľahlivú a relatívne jednoduchú jazdenku, ktorá poteší vnútorným priestorom a stálou hodnotou.

4. Nissan GT-R oslávil 5 rokov výroby

Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan

Akože jasné, my si z tej Tesly teraz robíme prdel, ale existuje ešte jedno auto, ktorému môže Model S hovoriť dedo. Nie je ním nič menšie, legendárnejšie alebo staršie ako Nissan GT-R, ktorý sa s minimánymi úpravami vyrába do dnešných dní. Podľa posledných neoficiálnych správ to však vyzerá, že aj jemu už zvoní umieráčik.

5. Padla Radičovej vláda

Keby sme len vedeli, ako táto udalosť ovplyvní tok slovenského politického diskurzu na ďalších 10 rokov, asi by sme všetci radšej emigrovali do Kanady alebo do Ruska, t.j. každý premotivovaný podľa piedestalu svojej orientácie. Ale kto by tu potom zostal?

Všetci. Sme predsa na Slovensku. Ruku na srdce, aj tak je to tu každému jedno.

6. Medený koncept Peugeot Onyx medzičasom zoxidoval

Zdroj: Imgur.com
Zdroj: Imgur.com

Tí z vás, ktorých mozog ešte nevytesnil dizajnérsky sloh Peugeotu z prelomu desaťročí (veľké papule, fluidné tvary a torzná priečka na zadnej náprave), toho isto potešil koncept Onyx. Bol vyrobený z leštenej medi, čiže už pri jeho prvých výstavných dňoch bolo jasné, že časom krásne zoxiduje. A zoxidoval veru krásne!

7. Sonda Voyager 1 opustila Slnečnú sústavu

Zdroj: Wikimedia Commons

A dobre urobila.

8. Gangnam Style

Skladba od juhokórejského interpreta PSY sa síce stala hitom až v roku 2013, do sveta však tento jednoduchý a efektný tanček vyšiel už v roku 2012. Pre tých, ktorí nevedia: Toto je prvé video na YouTube, ktoré dosiahlo jednu miliardu zhliadnutí. Teraz ich má vyše štyri a pol.

9. EÚ získala Nobelovu cenu za mier

Zdroj: Wikimedia Commons

No tak toto zostarlo ako mlieko. A Krym bol ešte stále ukrajinský. A prezidentom Spojených štátov bol Barack Obama a väčšina ľudí ešte nevedela, čo je to populizmus.

Ale nie, robím si srandu. Väčšina ľudí to netuší ani dnes.

10. iPhone 5

Zdroj: daithuvien.blogspot.com

Mám v živej pamäti všetky tie mémy, ktoré kritizovali “o riadok” vyšší displej novopredstaveného iPhonu. Aj tu platí klasický povzdych spoza lopaty veľkosti iPhonu 13 Pro Max: Keby sme len vedeli.