Autopilot Tesly ignoruje deti. Video, v ktorom ich zráža, chcú nechať stiahnuť

1281
Zdroj: YouTube

Autonómny systém Autopilot Teslu preslávil. Stabilne jej však podráža nohy.

Technika zlyháva denne. A i keď je autonómna jazda z technického hľadiska stále bližšie, stále má množstvo múch. V prípade Tesly, ktorá ju v istých podmienkach umožňuje, napríklad také, že akosi prehliada deti na ceste.

Na videu je jasne vidno, ako figuríny detskej veľkosti systém absolútne neberie do úvahy. Pokus bol pritom vykonaný v laboratórnych podmienkach, kde sa zlyhanie systému nedá považovať za nešťastnú náhodu. Kontroverzné video obletelo svet ešte na začiatku tohoto mesiaca. Na jeho konci vyzýva Američanov, aby vyvolali tlak na Kongres, ktorý by mal takéto systémy zakázať. Video nezostalo iba na YouTube, milióny Američanov ho videli aj v tamojších televíziách. Tesla sa však bráni.

Najnovšie informácie prináša portál Autoblog odvolávajúci sa na agentúru Reuters. Tesla túto iniciatívu považuje za ohováračskú a zavádzajúcu a zvažuje žalobu. Do celej kauzy sa už zapojili aj úrady, ktoré systematické zlyhávanie skúmajú.

Kampaň je súčasťou iniciatívy The Dawn Project založenej Danom O’Dowdom. Snaží sa presadiť zákaz nedostatočne zabezpečeného softvéru v kritických systémoch.