Rusko chce spojiť Londýn a New York jednou diaľnicou

1716

Ak ste práve nechápavo zdvihli obočie, nie ste jediný. Prezident ruských železníc naozaj navrhol spojiť britskú metropolu s “Veľkým Jablkom” a vytvoriť tak najdlhšiu diaľnicu na svete, ktorá by tromfla aj austrálsku Highway 1 dlhú 14 500 km.

Plánom je nadpojiť už existujúce cesty smerujúce od Londýna so západnými hranicami Ruska. Odtiaľ by diaľnica mala smerovať cez Moskvu, Yekaterinburg až do východnej oblasti Čukotka, kde by bol vytvorený určitý druh priechodu cez Beringov prieliv na Aljašku. Ešte nie je určené, či to bude most, tunel alebo lodná preprava. Najkratšia vzdialenosť medzi týmito pobrežiami je okolo 88 km. Cesta by sa ďalej napojila niekde severne od mesta Nome smerujúc cez Fairbanks do Kanady a následne skrz Spojené štáty americké.

Pre Rusko je samozrejme najdôležitejšia cesta cez ich územie. Táto diaľnica by v rámci najväčšej krajiny sveta mala okolo 10 000 kilometrov, pričom by nešlo len o cestnú, ale aj o želežničnú a potrubnú dopravu. Projekt je označený skratkou TEPR (Trans-Eurasian Belt Development).

Samozrejme, diaľnica by nebola bez výjazdov, avšak umožňovala by aj cestu z ďalekého východu USA až do samotného Londýna. Táto vzdialenosť by predstavovala zhruba 20 000 km. Podľa Yakunina by sa náklady na výstavbu mali pohybovať v biliónoch dolárov, avšak výnosy údajne ľahko prevážia investované prostriedky.

Pozn.: Vyznačená cesta na obrázku je predstava smerovania diaľnice podľa CNN.

Diaľnica spájajúca Londýn a New York? Znie to šialene, ale vôbec by to nemusel byť zlý nápad.

Mrkni naše nové video: