Súčiastky Bosch sa našli v ruských pechotných vozidlách. Firma ihneď reagovala

1874
Zdroj: Bosch

Spoločnosť Bosch dodávala súčiastky pre civilné automobily. Použitie vo vojenskej technike je porušením podmienok zmluvy.

Spoločnosť Robert Bosch GmbH ostro reaguje na vyjadrenia ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu. Ten v nedeľu ozámil, že súčiastky nemeckej spoločnosti sa nachádzali v ruských vojenských vozidlách, ktoré zaútočili na Ukrajinu. Spoločnosť pritom do Ruska dodávala iba súčiastky pre civilné vozidlá. Ich použitie vo vojenskej technike je hrubým porušením zmlúv medzi spoločnosťou Bosch a ruskými výrobcami. Informuje o tom portál Automotive News Europe.

Ako reakciu na nové skutočnosti sa spoločnosť Bosch rozhodla zastaviť dodávky súčiastok do Ruska až do prešetrenia vzniknutej situácie. Zastavenie sa bude týkať všetkých súčiastok do nákladných automobilov, pretože práve tie môžu byť zneužité.

Možná dohra aj pre Bosch

Spoločnosť nevylúčila ani odstavenie výrobných kapacít na území Ruskej federácie, kde zamestnáva 3500 ľudí. Ak by sa však ukázalo, že Bosch o zneužívaní súčiastok vedel, bude mať veľké problémy. Vyšetrovanie už začalo aj nemecké ministerstvo hospodárstva. Dodávanie tovarov s dvojakým (teda aj vojenským) použitím do Ruska je totiž obmedzené už od roku 2014, kedy Rusi anektovali Krym.