Ako dopadli zimné pneumatiky v testoch? Víťazom je…zákazník!

5054

Blíži sa sezóna zimných pneumatík a to posledné čo potrebujete, je nespoľahlivá „obuv“ v nadchádzajúcich mesiacoch. Ponuka výrobcov pneumatík je nesmierne bohatá a vy chcete samozrejme len to najlepšie. Ktoré pneumatiky si zadovážiť a ktorým sa naopak vyhnúť?

Nemecký automobilový klub ADAC vytrápil vo svojom poslednom teste 16 setov pneumatík. Zostava “pánov na holenie” obsahovala v drvivej väčšine prípadov známe značky z branže ako Continental, Dunlop, či GoodYear. Excelovali paradoxne aj menej známe mená.

Budeme na nich jazdiť všetci

Testovaný rozmer bol určený na dnes relatívne bežných 195/65 v priemere R15. „Papučky“ tohto rozmeru dnes obúva široké pole áut od výkonných drobcov až po väčšinu vozov zo strednej triedy. V našom regióne je taktiež najrozšírenejším.

Pneumatiky ako veda

Kým by si samotná testovacia metodika ADAC-u zaslúžila oveľa viac priestoru, vysvetlime si aspoň princípy hodnotenia. Váha hodnotenia výkonu v prípade zimného obutia na suchom povrchu sa rovná 15 percentám. Na mokrom povrchu ide o hodnotu až 30% (najčastejší scenár), na snehu 20% a na ľade 10%. Hodnoteniu komfortu je pridelená váha 3%, hodnotenie valivé odporu (spotreba) má váhu 10% a hodnotenie opotrebenia ďalších 10%. Hodnotenie subjektívnych dojmov testovacích pilotov má váhu zvyšných 2 percent.

Výsledky

Pozitívne hodnotenia nájdete dokonca aj na spodných priečkach rebríčka. Tie sú však často vyvážené negatívnymi maximami

Len tri sady pneumatík obstáli s hodnotením “Dobré”. Zvyšní účastníci zaznamenali “uspokojivé” hodnotenie a nakoniec obutie Semperit Master-Grip 2 skončilo posledné ako jediné s dvomi najnižšími hodnoteniami od ADAC-u. K tomu sa taktiež pripája najvyššia cena v aktuálnej internetovej ponuke.

Prekvapivo neúspešní

Sady pneumatík Nokian WR D4 a Michelin Alpin 5 lemujú spodné priečky renomovaných výrobcov. Obutie Nokian síce zaznamenalo najlepšie hodnotenie testu pri jazde na snehu, no dopadlo zle na poli opotrebenia jazdy na mokrej vozovke, ktoré má v metodike najvyššiu váhu. Michelin exceluje nízkym opotrebením, no prepadol z hľadiska spotreby paliva a ostatných testoch, v ktorých zaznamenal podpriemerné skóre. Taktiež má momentálne sada Alpin 5 druhú najvyššiu základnú cenu spomedzi testovaných pneumatík.

Výhercom sa stáva…

Prvá trojka je skutočne zaujímavá. Vrchnú priečku obsadili pneumatiky Continental WinterContact TS 860, ktoré sa umiestnili vynikajúco aj v testoch nemeckých magazínov. Excelujú hlavne na mokrom povrchu a v neúspešných častiach testu dosahujú minimálne priemerné výsledky. Taktiež počítajte s mierne vyššou cenou za sadu.

Spomínaná druhá a tretia priečka obsadená menej známymi výrobcami však doslova prekvapuje. Sady od výrobcov Esa a Kleber to natreli velikánom a nadpriemernými hodnotami si zaistili dve z troch “dobrých” hodnotení od porotcov ADAC-u. Kleber KRISALP HP3 v rozmere 195/65 R15 je taktiež treťou najlacnejšou pneumatikou v teste. Esa-tecar sme bohužiaľ v cenových hodnoteniach Pricemanie nenašli.

TADAAAAC! Continental WinterContact TS 860 v celej svojej kráse ako výherca testu zimných pneumatík autoklubu ADAC, v kategórii 195/65 R15! Zatlieskajme šampiónovi!

*porovnávania cien sme realizovali z výsledkov vyhľadávania portálu Pricemania. Do testu sme vyberali najnižšie ceny testovaných pneumatík, dňa 12.10.2017.

Zdroj: ADAC.de