Test letných pneumatík | Máte už prezuté?

1072
ISP Wolfgang Grube

V posledných rokoch akoby sme už nemali štyri ročné obdobia ale iba dve. Zima bola tento rok relatívne dlhá a jar extrémne krátka. Zrazu tu máme leto a pneuservisy praskajú vo švíkoch. Ak ešte nemáte kúpené nové letné gumy, je najvyšší čas si nejaké vybrať.

Tak ako každý rok, prinášame vám sumár nezávislého nemeckého automobilového klubu ADAC z testovania najnovších letných pneumatík. Už tradične sa testovali dva rozmery. Tento rok sa ADAC zameral na menšie rozmery pneumatík. Prvý z nich, 175/65 R14 T, využívajú tie najmenšie autá na trhu až po segment B. ADAC na testovanie použil Ford Fiesta. Druhý rozmer, 205/55 R16 V, je jedným z najrozšírenejších. Dnes už je bežný aj v segmente B, ale na nič väčšie ako segment C ho zrejme neobujete. Bavíme sa však o autách nižšej strednej triedy, a tie sú stále najrozšírenejšie, aj keď SUV-čka ich dobiehajú. Na testovanie druhého spomínaného rozmeru ADAC použil Volkswagen Golf.

ISP Wolfgang Grube

Rozmer 175/65 R14 T

Zo štrnástich testovaných plášťov tohto rozmeru nedostal ani jeden najvyššie možné hodnotenie. Dva z nich obstáli na „dvojku“ a iba jeden na „štvorku“ s dostatočnými jazdnými vlastnosťami podľa kritérií ADACu. Zvyšných jedenásť plášťov skončilo v strede s „uspokojivými“ jazdnými vlastnosťami. ADAC venuje mimoriadnu pozornosť vyváženosti jednotlivých testovaných vlastností. V praxi to znamená asi toľko, že ak by aj excelovali niektoré pneumatiky napríklad na mokrej vozovke, ale boli by napríklad hlučnejšie, ako je podľa ADACu vhodné, takéto pneumatiky nemôžu byť hodnotené známkou „veľmi dobré“.

Zaujímavosťou je, že tento rok nedostali najlepšie hodnotenie prémiové pneumatiky. Víťazom testu sa prekvapivo stali pneumatiky značky Falken, ktoré boli vynikajúce najmä na suchej ceste. Druhé miesto obsadili pneumatiky značky Semperit, ktoré excelovali zas na mokrom povrchu. Práve správanie sa auta na mokrom asfalte má pri hodnotení ADACu najväčšiu vážnosť. Kvôli menším nedostatkom v tejto oblasti nedostali žiadne iné plášte takéto vysoké hodnotenie ako spomínaní dvaja výrobcovia. Pre úplnosť dodám, že výrobcovia Bridgestone, Hankook a Michelin pneumatiky do testu nestihli dodať, keďže na túto sezónu si chystajú nové typy plášťov.

Rozmer 205/55 R16 V

V azda najpoužívanejšom rozmere je situácia trochu lepšia. Ani tu síce žiaden z plášťov nedostal najvyššie možné hodnotenie, ale druhé najvyššie sa podarilo získať až šiestim zo šestnástich výrobcov. Bohužiaľ, dostatočné (teda na štvorku) vlastnosti vykázali dva plášte. Ani jedna z prvých šiestich pneumatík podľa ADACu nemá žiadne výrazné nedostatky.

Zatiaľ čo Micheliny majú veľmi nízke opotrebenie, pneumatiky značky Bridgestone a Semperit excelujú na mokrej vozovke. Gumy od Hankooku vykazujú skvelé jazdné vlastnosti na suchom asfalte. Pneumatiky značky Firestone a Continental sú zas dobré na spotrebu paliva. Spomínané dva typy plášťov, ktorým bolo udelené iba „dostatočné“ hodnotenie, zlyhali pri vysokorýchlostnom teste. Ešte doplním, že ani v tomto rozmere zatiaľ nemali výrobcovia Michelin a Bridgestone k dispozícii tohtoročné modely svojich letných pneumatík, takže ADAC použil na testovanie staršie modely.