Prezúvate doma? Toto je 10 tipov, ako to robiť správne!

7749
Zdroj: Pexels

Jeseň je už v plnom prúde a pomaly sa blíži zima. Teploty stále klesajú a letná zmes v pneumatike stráca na svojich vlastnostiach. Ak plánujete prezúvať doma, neprehliadnite naše tipy, aby všetko prebehlo bezpečne a bez nehôd.

Pneuservisy bývajú v tomto období tradične vyťažené. Aj z toho dôvodu sa mnohí rozhodnú pre prezúvanie doma. Dôležité je nič nezanedbať.

1.) Pripravte si čas

Ak sa chystáte prezúvať svojpomocne, určite vám to potrvá dlhšie ako v profesionálnom pneuservise. Nebudete mať tak vyspelé náradie a asi ani know-how. Všetko si budete musieť pekne rozložiť a auto zdvíhať a pokladať opakovane. Ak prezúvate kolesá prvýkrát, počítajte s časom 40-60 minút.

2.) Vždy na pevnej rovine

Dôležité je s autom vždy stáť na rovnom a pevnom podklade. Ideálne sú betónové parkoviská alebo spevnená príjazdová cesta. Prácu vám môže skomplikovať hrbolaté podložie. Vymieňať kolesá na štrku alebo nebodaj piesku rozhodne neodporúčame.

3.) Všetko pekne zaistiť

Po zastavení na ideálnom mieste zaistite kolesá proti samovoľnému otáčaniu. Zaraďte rýchlosť a zatiahnite ručnú brzdu. Vďaka tomu sa kolesá nebudú pretáčať vo vzduchu, keď budete s autom manipulovať vo vzduchu.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

4.) Povoľujte ešte na zemi

“Mixľovať” s kolesom, keď je auto už vo vzduchu, je nebezpečné. Auto môže spadnúť zo zdviháku a poškodiť ho. Preto povoľujte skrutky ešte na zemi. Skrutky samozrejme nevyberajte úplne. Akonáhle budete kľúčom vedieť otáčať bez námahy, nepokračujte.

5.) Skrutky pekne na striedačku

Auto je na zdviháku a namiesto pôvodného kolesa ste práve nasadili nové. Prišiel čas ho upevniť. Skrutky neupevňujte jednu po druhej. Vždy ich nasádzaje na striedačku tak, aby ste po prvej skrutke v druhom rade nasadili protiľahlú a nie hneď nasledujúcu. Vďaka tomu si budete istí, že bude koleso nasadené správne. Navyše, pokiaľ je auto na zdviháku, zaťahujte skrutky tak, aby ste auto nerozkývali. Zvyšok môžete zatiahnuť na zemi.

Zdroj: Barum Tyres

6.) Netlačte príliš

Pri doťahovaní na zemi budete pravdepodobne chcieť utiahnuť skrutky až príliš silno. Je to prirodzené, nikto nechce, aby mu koleso počas jazdy odpadlo. Dajte však pozor, aby ste to so zaťahovaním neprehnali. Prečo? Pretože ak náhodou dostanete defekt, môže sa stať, že skrutku jednoducho nepovolíte. Alebo naopak, odtrhnete skrutke hlavičku a môžete ísť rovno do servisu. Skrutky zatiahnite najsilnejšie, ako viete rukami. Nikdy však po kľúči neskáčte, aby ste ich zatiahli ešte silnejšie.

7.) Po pár kilometroch skontrolujte

Ak koleso “nedosadlo” úplne ideálne, už po niekoľkých kilometroch nastane vôľa v skrutkách. Nemalo by sa to stať, avšak netreba nič podceniť. Jednoducho po prejdení kilometra alebo dvoch zastavte a ešte raz všetky kolesá dotiahnite.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

8.) Skladujte čisté

Čistejšie ruky pri prezúvaní, dlhšia životnosť pneumatiky. Práve pre toto by ste mali svoje kolesá skladovať čisté. Pred uložením do garáže alebo pivnice ich vystriekajte v samoobslužnej umyvárke. Ak chcete svojim kolesám dodať ešte viac starostlivosti, existujú rôzne prípravky na pneumatiky.

9.) Občas prehoďte

Jednu sadu pneumatík môžete používať aj niekoľko sezón. Treba však dbať na to, že pneumatiky na prednej a zadnej náprave sa opotrebovávajú iným tempom. Ak chcete predĺžiť životnosť celej sady, vymeňte občas predné kolesá za zadné.

10.) Všímajte si trasenie

Vyváženie kolies je úkon, ktorý doma jednoducho nespravíte. Pre životnosť auta je lepšie, keď sa kolesá vyvažujú pri každom prezúvaní. Ak však prezúvate doma, rozhodli ste sa vyvažovanie preskočiť. Aj tak si však všímajte podozrivé trasenie po prezutí kolies. Ak vám počas jazdy vibruje volant alebo počujete trasenie od zadných kolies, návšteve pneuservisu sa nevyhnete.