Michelin bude EKO. Chce vyrábať pneumatiky z plastových fliaš

1723
Zdroj: Michelin

Recyklované plastové fľaše ako základ pre nové pneumatiky. This is my sen.

Zamysleli ste sa nad tým, akými veľkými znečisťovateľmi ovzdušia sú práve pneumatiky? Pri každom brzdení či rozjazde sa guma trochu zoderie a na svete sú mikročastice. A čím prudšie brzdíme alebo sa rozbiehame, tým ich je viac. Nové ekologické pneumatiky tento problém nezmenia, to môžete len vy svojim štýlom jazdy. Pomáhajú však inak.

3 miliardy fliaš ročne

Ak plán Michelinu vyjde, recykláciou plastu do svojich gúm dokáže výrobca vdýchnuť nový život až trom miliardám fliaš ročne. To je približne toľko, koľko ich Slováci nakúpia za tri roky

Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Proces, ktorý výrobca použije, pochádza od spoločnosti Carbios a je súčasťou plánu, v ktorom sa Michelin zaväzuje vyrábať 100% z obnoviteľných alebo recyklovaných materiálov do roku 2050. Ide o enzymatické štiepenie polyetylénu (PET), pri ktorom nastáva depolymerizácia. Bežné recyklačné metódy z fľaše pneumatiku nespravia, táto je však vhodná aj do tohto priemyslu.

„Vysoko odolný polyester je obzvlášť vhodný pre pneumatiky kvôli svojej odolnosti proti rozbitiu, pevnosti a tepelnej stabilite. Tieto high-tech výstuhy preukázali svoju schopnosť poskytovať rovnaký výkon ako tie z ropného priemyslu, uviedol vo vyhlásení Nicolas Seeboth, riaditeľ výskumu polymérov v spoločnosti Michelin.

Mrkni naše nové video: