Máte už vybraté pneumatiky na zimu?

1065
ISP Wolfgang Grube
Zdroj:

Podľa počasia to tak zatiaľ ešte nevyzerá, ale zima pomaly klope na dvere a s ňou aj čas prezúvania pneumatík. Už tradične vám prinášame test zimných gúm, ktorý pravidelne vykonáva nezávislý nemecký automotoklub ADAC.

Tento rok akoby leto začalo o čosi neskôr, no našťastie sa príjemné letné teploty udržali až takmer do konca septembra. Zatiaľ nevieme, čo nám prinesie tohtoročná zima, ale hovorí sa, že šťastie praje pripraveným. Treba si teda včas skontrolovať stav svojich zimných pneumatík a v prípade ich nadmerného opotrebovania kúpiť nové. Ideálne čím skôr, aby ste sa prípadne vyhli dlhým frontám v pneuservisoch, ale hlavne preto, aby boli vami zvolené pneumatiky ešte k dispozícii. Ktoré si teda vybrať?

Tohtoročný test ADACu ukázal, že nie vždy platí priama analógia – čím drahšie, tým lepšie. Gumy od prémiových výrobcov teda prekvapivo nie sú vždy najlepšie. Na druhej strane, treba si dať pozor aj na podozrivo lacné pneumatiky, ktoré nemusia dosahovať požadovanú kvalitu. Predsa len sú gumy jedinou styčnou plochou auta s vozovkou, takže by sa na nich nemalo šetriť. Ktoré si teda vybrať?

Rozmer 175/65 R14

Otázne je, prečo ADAC stále testuje takéto „mini“ rozmery pneumatík, ktoré už dnes nenájdete na takmer žiadnom novom aute. Každopádne, vlastnosti pneumatík by sa s narastajúcimi rozmermi nemali výrazne meniť, takže ak jazdíte na „pätnástkach“, pozrite si nasledujúcu tabuľku. Ako vidíte, z dvanástich testovaných typov pneumatík nedosiahli ani jedny to úplne najvyššie hodnotenie. Víťazom testu v tomto rozmere sa stali pneumatiky značky Continental. Dobré hodnotenie získali tiež gumy značky Dunlop, ktorých jazdné vlastnosti sú veľmi podobné, no navyše sú o chlp lepšie v oblasti spotreby paliva. Väčšina ostatných pneumatík obstála s priemernými výsledkami.

Horšie dopadli iba gumy značky Semperit, ktoré sklamali na suchom povrchu a vyslovene nedostatočné výsledky zaznamenali komisári u pneumatík Nankang Snow SV-3. Tým sa skúste vyhnúť. Možno ste si všimli, že v tabuľke chýbajú pneumatiky značky Michelin. ADAC nezaradil do testu model Alpin 4, pretože v čase testu nebolo jasné, či ich bude ešte Michelin vyrábať naďalej, alebo príde s nástupcom tohto modelu. Hankook zas medzičasom zmenil zmes pneumatík i*cept RS2, takže výsledky testu by už boli neaktuálne. Tieto gumy teda nenájdete v ani jednej tabuľke.

Víťazom testu v oboch rozmeroch sa stali pneumatiky Continental WinterContact TS 860.

Rozmer 205/55 R16

Tento rozmer sa už vyskytuje aj na nových autách predsa len častejšie. Možno aj preto ADAC otestoval až 16 rôznych typov plášťov tejto veľkosti. Aj v tejto kategórii však zvíťazili pneumatiky značky Continental, dokonca rovnaký model – WinterContact TS 860. Druhú priečku obsadili plášte od Goodyearu a pomyslený bronz putoval do Dunlopu. Zatiaľ čo prvé dve pneumatiky majú identické bodové hodnotenie, Dunlop stratil desatinku na mokrom povrchu. Do šedého priemeru sa zaradilo až 11 plášťov. Iba „dostatočné“ hodnotenie sa opäť ušlo Semperitu, ktorého pneumatiky aj v tomto rozmere sklamali na suchom povrchu. S nedostatočným hodnotením skončili pneumatiky Laufenn I FIT LW31. Pozor na ne. Na mokrej vozovke môžu byť nebezpečné.