Už žiadne policajné naháňačky? Českí odborníci vyvíjajú revolučný systém!

594

Špecialisti z Vysokého technického učení v Prahe a Vysokého učení technického v Brne dali hlavy dokopy a vymysleli systém, ktorý má uľahčiť prácu policajtom a ochrániť život a majetok bežných ľudí. Unikajúcemu páchateľovi na diaľku obmedzia rýchlosť, alebo ho rovno zastavia. 

Prevratný systém ELORYKS dokáže unikajúcemu autu na diaľku obmedziť prívod paliva a tým pádom znemožniť jeho ďalšiu jazdu. Za trojročným vývojom stojí tím českých odborníkov vedený Zdenkom Lokajom z pražskej univerzity. Podľa jeho slov, nikto iný na svete podobný systém aktuálne nevyvíja.

Policajti si fungovanie systému mohli pozrieť už aj v praxi, hoci zatiaľ iba v rámci testovacích manévrov. Unikajúce vozidlo dokázal figurant predstavujúci policajta zastaviť jediným klikom cez tablet.

Moderné technológie v praxi

Zastaviť iné auto na diaľku bude možné vďaka využitiu technológie V2X, ktorá sa už začína objavovať vo viacerých nových autách, zatiaľ však len výnimočne. Postupným rozširovaním modelov schopných autonómnej jazdy by sa ale situácia mala zlepšovať.

Systém by v budúcnosti mohol mať viacero využití, policajti by vďaka nemu mohli napríklad znehybniť ukradnuté auto či zabrániť teroristickému útoku, pri ktorom by chcel páchateľ vraziť autom do davu ľudí. Zatiaľ systém funguje len na vzdialenosť 300 metrov.

Výhodou je, že systém dokážu českí odborníci namontovať do akéhokoľvek policajného auta, nebude preto treba kupovať nové. Hoci je systém ELORYKS zatiaľ stále v štádiu vývoja, v budúcnosti by mohol znamenať revolučnú zmenu v zneškodňovaní zločincov na cestách.

Foto: ČVUT