TOTO bola posledná kvapka! Motoristickí novinári napísali otvorený list predstaviteľom štátu

6686
Zdroj: Redakcia

Otvorený list ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi

Vážený pán minister vnútra Slovenskej republiky,

My, motoristickí novinári, Vás dôrazne žiadame o zavedenie účinných opatrení, ktorých výsledkom má byť reálne zníženie nehôd spôsobených vodičmi pod vplyvom omamných a psychotropných látok (najmä alkoholu), resp. drastické zníženie uvedených “zbytočných” nehôd na minimum, na nulu. 

Všeobecná celospoločenská tolerancia a prižmurovanie očí pri jazde pod vplyvom omamných látok je hazardom nielen s dobrou povesťou Slovenska, ale najmä so životmi ľudí, ktorí sa ocitnú v zlý čas na zlom mieste. Úplne nevinne a bez akejkoľvek spoluúčasti sa potom stávajú obeťami nerozvážnych osôb, ktoré nezodpovedným správaním poznačia mnohé rodiny. Napokon, jedným z najčiernejších príkladov je práve tragická udalosť z 2. októbra 2022, zo Zochovej ulice v Bratislave.

Žijeme v 21. storočí. Ak niekto svojvoľne namieri strelnú braň proti nevinným ľuďom a začne do nich strieľať, budeme rozlišovať a skúmať, či strieľal malými alebo veľkými nábojmi? Či mieril presne, alebo to bral rad radom? Či bola jeho zbraň pri zabíjaní hlučná viac alebo menej? Myslíme si, že NIE.

Identicky by sa malo pristupovať v civilizovanej spoločnosti aj k alkoholu za volantom. Auto je zbraň, ktorá sa v rukách vodičov jazdiacich pod vplyvom alkoholu stáva odistenou zbraňou. Ak vodič pod vplyvom omamnej látky spôsobí nehodu s trvalými následkami obete, prípadne jej smrťou, sme za rovnaký prístup k vinníkovi ako k vrahovi, ktorý mal slobodnú vôľu rozhodnúť sa, či niekoho zabije, alebo nie. Zároveň by mal za škodu zodpovedať celým svojím majetkom a ak treba, mal by tento prepadnúť v prospech obetí, respektíve pozostalých.

Aj my sa preto pripájame k celospoločenskej iniciatíve a žiadame o sprísnenie legislatívy súvisiacej s jazdou pod vplyvom omamných látok. Záleží nám na ľuďoch. Ani jeden bezohľadne premárnený ľudský osud sa nemôže zaobísť bez adekvátneho trestu.

Žiadame preto vytvorenie systémových riešení, ktoré budú dostatočnou prevenciou pred takýmto konaním.

Vyzývame preto na celospoločenskú diskusiu s návrhmi na konkrétne riešenia tak, aby sme vedeli počet týchto nehôd a celkovo počet jázd pod vplyvom alkoholu znížiť na absolútne minimum. Veľmi radi sa ich zúčastnime a prispejeme svojimi skúsenosťami.

Považujeme za poburujúce, ak niekto, kto vedome sadne za volant po požití alkoholu a spôsobí smrť inému, vyviazne s podmienečným trestom. Smrť nevinných ľudí je totiž nepodmienečná.

S úctou k nevinným obetiam a ich rodinám, slovenskí motoristickí novinári.

V Bratislave 3. októbra 2022,

Rastislav Bujna, vydavateľ AUTOGRÁTIS

Michal Karpat, AUTOŽURNÁL TV

Rastislav Chvála, GARÁŽ TV

Marián Bóna, APEX TV

Filip Kadlečík, vedúci redaktor Auto Bild

Juraj Hrivnák, redaktor Auto Motor a Šport

Marian Čabák, šéfredaktor TOPSPEED.sk 

Filip Garaj, redaktor Motoring TA3

Dávid Schun, AUTOGRÁTIS

Peter Šturdík, autor Volant TV

Peter Kálmán, redaktor Auto SME

Peter Varga, výkonný redaktor Auto magazín

Péter Démecs, redaktor Új Szó

Ján Hargaš, Podkapotou.sk

Martin Miksa, Transport a Logistika

Roman Calík, šéfredaktor TECHBOX

Ľuboš Kasala, Zelená Vlna RTVS

Branislav Staroň, redaktor AUTO SALÓN

Marek Pokrývka, redaktor Živé.sk