5 tipov, ako dostať auto po zime do formy

3088

Síce neskoro, ale predsa. Jar je konečne tu! Nastal čas, pripraviť si svoje auto na letnú sezónu. A nie, iba prezuť na letné pneumatiky nestačí.

Príprava auta na novú sezónu je dôležitá, keďže zima dá vozidlu poriadne zabrať. Sneh, mráz, posypová soľ, iný jazdný režim, to všetko sú dôvody, pre ktoré je dôležité vozidlu dopriať kvalitný servis. Zástupca najpredávanejšej značky automobilov na Slovensku ponúka 5 osvedčených tipov, ako kompletne pripraviť vaše auto na jarné cesty.

1Prezujte zimné pneumatiky

Prezutie zimných pneumatík za letné je najdôležitejší, no nie jediný úkon, ktorý je nutné vykonať v rámci jarnej údržby. Prezuť na letné pneumatiky sa odporúča vtedy, keď priemerné denné teploty prekročia 7°C. Ak sa ešte chystáte na jarnú lyžovačku alebo do hôr, prezúvanie odložte po návrate.

Pred samotným prezutím si však skontrolujte, v akom stave sa nachádza vaša letná sada pneumatík. Minimálna hĺbka dezénu je podľa zákona 1,6 milimetrov, no ak chcete jazdiť bezpečne, odporúčame pneumatiky s dezénom minimálne 4 milimetre. Ak skladujete pneumatiky vo svojej garáži na diskoch, naukladajte ich buď bokom na seba alebo uložte do stojanu. Môžete ich zavesiť aj na stenu. Odporúčaný tlak vo vnútri uskladnených pneumatík je 100 kPa. Pneumatiky bez diskov nie je vhodné uskladňovať naukladané na seba, ale vedľa seba vo zvislej polohe. Nezabudnite ich minimálne raz za mesiac pootočiť. Pokiaľ nemáte na skladovanie pneumatík vhodný priestor, alebo si nie ste istí ako ich správne uložiť, zverte ich do rúk autorizovanému servisu. Nielenže tak bude o vaše pneumatiky dobre postarané, ale zároveň vás upozornia, či staré pneumatiky zodpovedajú bezpečnostným požiadavkám.

Späť