Každý štvrtý mladý Európan robil “selfie” za volantom, tvrdí Ford

697

Najnovší prieskum sponzorovaný spoločnosťou Ford však odhalil, že každý štvrtý mladý Európan už robil „selfie“ počas šoférovania – čo je veľmi rozptyľujúca činnosť – a takmer polovica mladých vodičov sa priznala k fotografovaniu pomocou smartfónu za volantom.*

Uvedomujú si nebezpečenstvo
Prieskum na vzorke 7 000 používateľov smartfónov vo veku 18 až 24 rokov z rôznych krajín Európy taktiež ukázal, že každý štvrtý z opýtaných používal za volantom sociálne siete, a že mladí muži majú najväčšiu tendenciu ignorovať riziká. Takmer všetci opýtaní vodiči priznali, že si uvedomujú nebezpečnosť takéhoto konania.

Keďže automobilové nehody sú najčastejšou príčinou úmrtia mladých vodičov, spoločnosť Ford vlani v Európe predstavila vysoko ocenený program Ford Driving Skills for Life, ktorého cieľom je poskytnúť školenie v reálnych vozidlách viac ako 5 000 vodičom vo veku 18 až 24 rokov a online školenie ďalším tisícom vodičov. Spoločnosť Ford teraz oblasť zamerania programu rozširuje o riziká spojené s fotografovaním „selfie“ autoportrétov a používaním smartfónov a sociálnych sietí za volantom.

Na ako dlho strácate pozornosť za volantom?

Výsledok je alarmujúci
V tomto roku sa už stalo veľa nehôd, pri ktorých došlo k zraneniu alebo úmrtiu, ktorých príčinou bolo fotografovanie „selfie“. Uverejňovanie „selfie“ fotografií za volantom na sociálnych sieťach vyvolalo vznik hashtagov upozorňujúcich na takéto príspevky, ako napríklad #drivingselfie.

Podľa spomínaného prieskumu sa fotografovanie „selfie“ počas jazdy štatisticky vyskytuje najviac medzi britskými vodičmi (33 %), v Nemecku je to potom 28 %, vo Francúzsku 28 %, v Rumunsku 27 %, v Taliansku 26 %, v Španielsku 18 % a v Belgicku 17 % vodičov. Aplikácie alebo webové stránky sociálnych sietí najviac používajú nemeckí vodiči (35 %), za ktorými nasledujú britskí vodiči (32 %), belgickí (26 %), rumunskí (25 %), francúzski (23 %), talianski (21 %) a španielski vodiči (8 %). Takmer všetci rumunskí vodiči sa priznali, že už fotografovali za volantom (97 %); ďalej sa umiestnili nemeckí vodiči (55 %), britskí vodiči (43 %), belgickí (41 %), francúzski (41 %), talianski (40 %) a španielski vodiči (32 %).

Fakty o “selfie” za volantom

Predchádzajúci minuloročný prieskum spoločnosti Ford odhalil, že väčšina vodičov prekračuje povolenú rýchlosť, takmer polovica vodičov konzumuje jedlá alebo nápoje za volantom a 40 percent vodičov telefonuje počas šoférovania.

Ford ponúka riešenie
Technológia Ford MyKey, ktorá umožňuje rodičom mladých vodičov nastaviť vo vozidle určité obmedzenia, môže zároveň podľa popredného odborníka na správanie šoférov pomôcť mladším vodičom odolať za volantom tlaku vrstovníkov.

Táto technológia rozoznáva rôzne kľúče od toho istého vozidla a upravuje nastavenia vozidla podľa majiteľom naprogramovaných požiadaviek. Majiteľ vozidla môže v systéme naprogramovať rôzne obmedzenia, ako napríklad:

• úplne zablokovať audiosystém, ak nie sú zapnuté bezpečnostné pásy,
• nastaviť aktivovanie zvukového signálu pri vybraných rýchlostiach od 70 do 140 km/h ako upozornenie na vysokú rýchlosť jazdy,
• skoršie aktivovanie upozornenia na nízku hladinu paliva s cieľom zmenšiť pravdepodobnosť úplného minutia paliva,
• zakázať vypnutie bezpečnostných technológií, napríklad elektronického stabilizačného systému alebo systému Active City Stop.

Systém MyKey je teraz dostupný v modeloch Fiesta a B-MAX, objaví sa aj v novej generácii modelov Focus a Mondeo.

Či sú to členovia majstrovskej nemeckej futbalovej reprezentácie, či je to Barack Obama alebo pápež, zdá sa, že už takmer každého zachvátil neuveriteľný fenomén „selfie“ – autoportrétov zhotovených pomocou mobilu.