Ford Focus ST Edition: Keď musíš byť všade prvý!

376

Asi nám dáte za pravdu, že už Ford Focus ST je poriadna raketa, verzia s prívlastkom Edition však hot-hatch posúva ešte o level vyššie. Nejde pritom o výkon, dokonca ani o zrýchlenie či maximálnu rýchlosť. Ide o to, čo si na pohľad vlastne ani nevšimnete, no skúsení jazdci rozdiel pocítia už v prvej zákrute. 

Základné parametre sú teda rovnaké: 2,3-litrový štvorvalec s výkonom 206 kW (280 k), maximálny krútiaci moment 420 Nm, zrýchlenie na stovku za 5,7 sekundy a maximálna rýchlosť 250 km/h. Faktor výnimočnosti sa v tomto prípade ukrýva v nastaviteľnom podvozku.

Pokojne aj na okruh 

Ten je dielom spoločnosti KW Automotive a má mimoriadne zaujímavé schopnosti. Tak napríklad Focus ST Edition má vďaka nemu o 10 mm nižšiu svetlú výšku a pokiaľ máte radi extrém, môžete sa k zemi priblížiť ešte o ďalších 20 milimetrov. Špeciálne upravené tlmiče s vyššou tuhosťou ( o viac ako 50%) s nastaviteľnou mierou kompresie si vodič môže naladiť presne podľa svojich predstáv.

Zážitok z jazdy je tak maximalizovaný, no výrobca dodáva, že Focus ST Edition je síce to najlepšie čo vám môže Ford Performance ponúknúť, avšak stále v aute použiteľnom na každodenné používanie. Toto auto má byť dôkazom, že nie je nevyhnutné robiť kompromisy a že aj všestranný hatchback môže trhať rekordy na okruhu. A čo kolesá?

Odolnejšie voči nárazom 

Ford použil 19-palcové zliatinové disky kolies, ktoré v každom rohu znižujú neodpruženú hmotnosť o 10 percent. Vďaka hliníkovej zliatine sú disky odolnejšie voči mechanickému poškodeniu a zároveň nestrácajú nič na pevnosti aj v extrémnych okruhových podmienkach. Na diskoch sú potom obuté pneumatiky Pirelli P Zero Corsa, ktoré majú zaručiť špičkovú priľnavosť, skrátiť brzdnú dráhu a tiež by mali viac vydržať v zákrutách.

Na záver smutná správa – nie je totiž isté, že sa Ford Focus ST Edition dostane na slovenský trh. Ak by sa to ale podarilo, bude zaujímavé sledovať, ako výrobca nastaví jeho cenovku. Focus ST totiž u nás začína sa sume 37 190 eur za verziu s manuálom resp. 38 940 eur s automatom. Šepká sa, že Focus ST Edition by mohol byť drahší o 5-6 tisíc eur.