VIDEO: Paríž pozastavuje prevádzku 149 elektrobusov. Horia príliš dobre (a často)

1530

Fanúšikovia elektromobility a spaľovacích motorov si lezú do vlasov celkom pravidelne. Špeciálna búrka však vždy nastane pri téme požiarov elektromobilov – a čo-to k veci vie po nedávnych udalostiach povedať aj parížsky dopravný podnik RATP, ktorý po dvoch požiaroch suspenduje flotilu 149 elektrických autobusov Bolloré.

Rozhodnutie prišlo potom, čo 4. a 29. apríla 2022 vypukli dva nesúvisiace požiare v elektrobuse jedného typu – Bolloré Bluebus 5SE.

Pevný elektrolyt, voľná zábava

Prvý požiar nastal už na začiatku apríla na frekventovanom parížskom bulvári Saint-Germain, druhý zasa na linke 71 v 13. parížskom obvode, neďaleko národnej knižnice francúzskeho hlavného mesta. V oboch prípadoch hasiči zasiahli veľmi rýchlo a požiar sa podarilo uhasiť bez ujmy na životoch a zdraví.

Sčasti sa tak stalo aj preto, lebo podľa očitých svedkov ešte pred explóziou vychádzali z elektrického autobusu husté oblaky čierneho dymu, pričom bolo cítiť silný zápach horiaceho plastu. Duchaprítomný vodič tak správne vyhodnotil všetky zodvihnuté ukazováky a stihol evakuovať seba aj posádku elektrobusu ešte predtým, než okolo vozidla začal lietať rozžeravený elektrolyt.

Ako so šporákmi: Horí lepšie elektrický, alebo plynový?

VIDEO: Z autobusu plameňomet. Takto to vyzerá, keď vzplanie CNG autobus

Totiž, tieto elektrobusy Bolloré s dĺžkou 12 metrov ponúkajú odhadovaný dojazd až 320 kilometrov z lítium-metal-polymérových (LMP) batérií s pevým elektrolytom a celkovou kapacitou 441 kWh uloženej energie (to naozaj nie je málo). Spoločnosť Bluebus na svojej webovej stránke popisuje batérie ako „úplne pevné, bez tekutých zložiek, bez niklu a kobaltu“.

Štátny prevádzkovateľ verejnej dopravy v Paríži má vo flotile 4700 vozidiel500 elektrobusov. Elektrobusy dodávajú Bolloré, Alstom a Heuliéz Bus od CNH.

Mrkni naše nové video: