BYD BD11: Bude mať Londýn čínske autobusy?

354

K Veľkej Británii neodmysliteľne patria aj poschodové autobusy (z angl. double-decker) a jeden taký teraz Londýnu ponúka aj čínska automobilka BYD. Na dĺžku meria 10,9 metra, odvezie 90 pasažierov a zaujímavé je, že elektromotory, batérie aj riadiace jednotky si značka BYD vyrába vo vlastnej réžii. 

Autobus je teda plne elektrický, vpred ho ženú dva elektromotory, pričom každý disponuje výkonom 150 kW a najvyšším krútiacim momentom 600 Nm. Vďaka technológii karbidu kremíka sa zároveň môžu pochváliť viac ako 99% účinnosťou. Autobusu nechýba tepelné čerpadlo ani celý rad rôznych asistenčných a bezpečnostných systémov.

Z dvoch konektorov za dve hodiny 

Súčasťou podvozka elektrického autobusu je obrovský akumulátor s kapacitou 532 kWh, vďaka ktorému sa vývojárom podarilo dosiahnuť maximálny dojazd atakujúci hranicu 650 km. BYD BD11 sa dokáže nabíjať prostredníctvom dvoch konektorov výkonom až 500 kW. Z 0 na 100 percent mu to trvá dve hodiny.

Čínsky double-decker je zapojený do výberového konania a ak ho vyhrá, už koncom tohto roka by sme mohli v uliciach Londýna stretávať prvé autobusy. Mimochodom, BYD BD11 sa dokáže dobíjať aj pomocou pantografov, čo by do budúcna mohlo zaujímať aj iné mestá v rámci Európy.