VIDEO: Z autobusu plameňomet. Takto to vyzerá, keď vzplanie CNG autobus

1976

Je pravda, že také Autá z pekla tu už pekne dlho neboli. Toto sa k nim aspoň trocha približuje – nie je to síce Daewoo Espero a ani Oltcit Club, no s niekoľkými nádržami na stlačený zemný plyn, ktoré zjavne neodolali iskre, ide o príkladne pekelný stroj, aj keď je to len autobus od Iveca.

Stlačený zemný plyn (a.k.a. CNG alebo metán, ak chcete) je celkom zaujímavou alternatívou ku tradičným fosílnym palivám. Skúsme sa teraz na chvíľu zbaviť polemiky, či ide o obnoviteľný zdroj energie alebo nie a povedzme si radšej pár faktov.

Tankovanie CNG trvá približne toľko isto, čo v prípade bežného paliva.

Dobré palivo, horšia výbušnina

Spaľovací motor a CNG sú taká zohraná dvojka, akoby boli pre seba stvorení. Vďaka veľmi vysokému oktanovému čislu metánu (až 128) a čistote paliva ide vlastne o najlepšiu dostupnú vec, ktorú môžete nechať vybuchnúť vo valcoch. Veľa motorov má na CNG vyšší výkon vďaka lepšiemu rozptýleniu paliva vo valcoch, minimálne je tiež riziko zníženia životnosti klepaním motora. Niektoré motory sú naň dokonca tichšie. S úpravami sa dá použiť v súčasných spaľovákoch – čo napríklad aktívne využíva vo svojich továrenských CNG modeloch aj koncern Volkswagen.

No a potom je tu aj pár nevýhod. Pri atmosférických motoroch veľa výkonu nepridá, skôr naopak. Taktiež potrebuje byť skladovaný pod tlakom, čo vie byť v istých prípadoch stresujúce nielen pre uzávery a plášte jeho nádrží, ale napríklad aj pre posádku takéhoto vozidla, keď to tie uzávery a plášte nedajú. Svoje o tom vie napríklad vodič tohto talianskeho medzimestského Iveco Cityclass, ktoré si svoje palivo skladuje – ako mnoho autobusov na CNG – na streche vo veľkých tlakových nádobách. Nie je úplne známe, ako tento požiar vznikol a je to predmetom vyšetrovania, no jedno je isté – autobus sa rozhodol premeniť v karbónový monokok.