TEST Lexus NX 450h+: Luxus v japonskom podaní (+VIDEO)

795
Zdroj: Rasťo Bujna

Plug-in hybridný Lexus NX je kompaktným crossoverom, ktorý je pripravený poskytnúť tú najvyššiu úroveň komfortu. Obsahuje technologické vychytávky z budúcnosti a nespapá veľa.


Druhá generácia Lexusu NX je stále novinkou, predstavili ju iba minulý rok. Platforma, ktorú využíva, stojí za viacerými väčšími modelmi Lexusu a Toyoty. Na spomenutom základe TNGA-K stojí napríklad aj Toyota Camry alebo Lexus ES. Alebo RAV4 ktorú môžeme považovať za sestru NX-ka. Zdieľajú totiž technický základ s pohonom, ktorý je prakticky totožný. Ale o tom neskôr.

Vrchol luxusu

Ako vidíte z fotografií, dizajn hrá veľmi dôležitú rolu. Dynamicky vykrojená maska chladiča, agresívne svetlá alebo absencia znaku Lexus vzadu sa však týkajú estetického dizajnu. V modeli NX sa myslelo aj na ten technologický a ergonomický.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Na cestu pred auto svietia LED matrixové svetlomety so špeciálnou diódou na prisvecovanie do zákrut, posádku od diania vo svete delia protuhlukové sklá a ak by ste náhodou vo svojej bielej košeli dostali defekt, nemusíte sa strachovať. Vďaka run-flat technológii si rukávy zašpinia v pneuservise a tie vaše zostanú čisté.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Ak však hovoríme o vrchole luxusu, na mysli máme aj názov výbavy Luxury Top, v ktorej sme Lexus NX testovali. A spočíva najmä v riešeniach interiéru. Ten sa nesie v štýle Tazuna, ktorým automobilka pomenováva orientovanie ovládacích prvkov na vodiča.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Tým najmenej prehliadnuteľným prvkom sú multimédiá s uhlopriečkou až 14 palcov. Tie môžeme iba chváliť. Odozva obrazovky je porovnateľná so smartfónmi a intuitívnosť rozhrania posúva Lexus stále viac dopredu. Pre konzervatívcov si navyše pripravil ovládanie klimatizácie prostredníctvom fyzických otočných voličov. Obrazovka v nich je však súčasťou tej veľkej.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Ďalší „wow“ efekt v nás vyvolávajú dotykové plochy na volante. Nerozoznáte na nich, ktoré funkcie ovládajú. Ich „schopnosti“ sa vám zobrazia na HUD obrazovke alebo na prístrojovom štíte a v rôznych situáciách plnia iné úlohy. Najprv sme sa strachovali, že takéto riešenie bude komplikované, no dá sa naň zvyknúť ozaj rýchlo.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

A do tretice všetko dobré, za zmienku stoja aj elektronické kľučky e-Latch. Ide o technológiu, v rámci ktorej auto stále sleduje svoje okolie a v prípade, ak by ste otvorením dverí ohrozili iných účastníkov premávky, dvere jednoducho neotvorí. Samozrejme, v núdzovom prípade môžete tento systém obísť a dvere otvoriť manuálne.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Priestoru tak akurát

Kvalitné materiály a množstvo technológií. To sú len dva aspekty luxusu. Tým ďalším je priestor. Pokiaľ hovoríme o priestore vpredu, ten je dokonalý. Na zadných sedadlách ho úplne nemožno porovnávať napríklad so sedanom ES, avšak na nedostatok som sa nesťažoval ani s výškou 192 cm.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Batožinový priestor Lexus udáva nejednoznačne, v rozmedzí od 549 do 554 litrov. V každom prípade ide o triedny priemer. Výhodou je prakticky neexistujúca nakladacia hrana a plató, ktoré je možné tromi pohybmi poskladať a tým štvrtým vložiť pod dno kufra. Žiadne navíjacie systémy. Plató kompletne zmizne v priebehu sekúnd.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Plug-in hybrid podľa známeho receptu

Ako sme naznačili, pohon v modeli NX450h+ nie je žiadnou novinkou. Je navlas rovnaký ako v Toyote RAV4. Ponúka rovnakých 306 koní zo spolupráce 2,5-litrového benzínového štvorvalca a dvojice elektromotorov. Hovoríme samozrejme aj o elektrickom pohone všetkých kolies a poprednom čisto elektrickom dojazde prevyšujúcom 65 kilometrov v reálnych podmienkach.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Zaujímavosťou je, že Toyota RAV4 podľa tabuliek zrýchli na 100 km/h o chlp rýchlejšie. Avšak Lexus NX to kompenzuje dospelejšími jazdnými vlastnosťami. Istota v zákrutách, poddajnosť podvozka a komfort na nerovnostiach je práve v luxusnejšom z dvojice o niečo ďalej. A v prípade F-Sport Top je NX-ko dostupné aj s aktívnym zavesením kolies. I keď v našej verzii dostupné nie je, určite pôjde o ďalší krok k ešte vyladenejšej jazde.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Za prvých 100 kilometrov si Lexus NX450h+ vypýta podľa cyklu WLTP menej ako liter benzínu. My však vieme, že toto číslo je realitou iba preto, že prvých až 80 kilometrov dokáže prejsť čisto na elektrinu. Po vybití batérie funguje ako klasický hybrid a vypýta si v závislosti od vašej ťažkej nohy v niektorých situáciách aj 7 l/100 km.

Lexus NX je očarujúce auto. Očarí vás najprv zvonka, potom zvnútra, a potom keď naštartujete a rozsvieti sa celé to divadlo okolo vás. Rozdiel medzi plug-in hybridnou RAV4 a Lexusom NX je jednoznačne cítiť. Otázne je len, či vám toľké vychytávky navyše stoja za cenový rozdiel.

Základná cena modelu – Lexus N450h+ Executive: 69 400 €
Základná cena testovanej verzie – Lexus N450h+ Luxury Top: 82 200 €
EuroNCAP: 5* (2022)
Registračná daň: 350 €

Motor
Typ motora:radový, zážihový + 2 elektromotory
Valce/ventily:4 / 16
Zdvihový objem [cm3]:2487
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:136 (185) / 6000
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:227 / 3200-3700
Najvyšší výkon sústavy [kW (k)]:225 (306)
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť EV [km/h]:135
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:6,3
Spotreba - kombinovaná [l/100 km]:0,9-1,1
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:549-554
Rozmer pneumatík:235/60 R18
Dĺžka [mm]:4660
Šírka [mm]:1865
Výška [mm]:1640
Rázvor [mm]:2690

 

Mrkni naše nové video: