TEST: DS7 Crossback E-Tense 4×4 | Francúzsky šperk

1719
Zdroj: Redakcia

Ak sa bežná automobilová značka chce posunúť do oblasti prémie, často na tento účel vytvorí značku novú, prípadne oživí viac alebo menej známy názov z minulosti. Niektorým tento zámer vyjde, iným naopak nie. Japonská Toyota prerazila s Lexusom, Nissan sa zasa so značkou Infiniti z Európy stiahol. Kórejský Hyundai sa onedlho o to pokúsi so značkou Genesis…

Francúzsky koncern PSA sa už od roku 2009 snažil prezentovať prémiovú radu vozidiel Citroën pod značkou DS. Išlo najmä o luxusnejšie úpravy existujúcich bežných modelov, možno s výnimkou modelu Citroën DS 5 ako extravagantného hatchbacku vyššej strednej triedy.

Dvojica skutočných výfukov poteší, prečo je však schovaná v ďalších hranatých koncovkách?
Zdroj: Redakcia

V roku 2014 vytvorilo vedenie skupiny PSA samostatnú značku DS Automobiles a v roku 2018 predstavilo jej luxusnejší a štýlovejší dizajnový jazyk. Po crossoveri nižšej strednej triedy DS3 Crossback ponuku obohatilo stredne veľké SUV DS7 Crossback, ktoré dostalo aj moderný plugin-hybridný pohon.

Magnifique

Kto čaká výstredný dizajn, bude sklamaný. DS7 sa prezentuje ako konzervatívne, ale aj nesmierne elegantné SUV. Vhodná farba auto buď skryje v dave, alebo naopak pritiahne pozornosť okoloidúcich. Žltá farba testovaného modelu patrí určite k druhej skupine. Skúmavé pohľady ale naznačovali, že značka DS ešte nie je medzi ľuďmi dostatočne známa.

DS7 sa nezľakne ani ľahšieho terénu
Zdroj: Redakcia

Jednoducho tvarovaná predná časť s rozmernou maskou chladiča dodáva autu prísny výraz. Umocňuje to ešte dizajn predných svetiel s hlavným LED svietidlom po stranách a trojicou otočných modulov, ktoré pri odomknutí auta predvedú pôsobivú svetelnú show.

Mohutná maska chladiča je dominantou prednej časti auta
Zdroj: Redakcia

Zboku vynikne dizajn robustnej karosérie s krátkymi prevismi. 20-palcové príplatkové disky TOKYO vyzerajú síce efektne, štandardné devätnástky však budú na všestranné využitie auta vhodnejšie. Plastové obloženie je navrhnuté s citom. Bočný priestor je výborne využitý a napriek pomerne krátkemu rázvoru sú predné aj zadné dvere dostatočne široké na pohodlné nastupovanie.

20-palcové príplatkové disky TOKYO vyzerajú efektne
Zdroj: Redakcia

Zadná časť pôsobí asi najpríťažlivejšie. Úzke zadné svetlá so zaujímavým 3D prepleteným vzorom sú podtrhnuté výraznou chrómovou lištou. Chválim automobilku za odvahu priznať dvojicu výfukov, ale nerozumiem snahe schovať ich okrúhle koncovky v štvorcovom rámčeku.

Luxe attrayant

Z interiéru vnímam eleganciu a všadeprítomný vzor kosoštvorca. Dizajnová línia Rivoli ponúka čalúnenie sedadiel, obloženie palubnej dosky a dverí svetlou kožou Nappa. Materiály sú starostlivo vyberané a časti interiéru poctivo poskladané. Povrch stredového tunela má matnú úpravu a je príjemný na dotyk. Klavírny lak je našťastie prítomný iba na povrchu stredového displeja.

Je potrebné si zvyknúť na neobvyklé umiestnenie ovládačov okien na stredovom tuneli
Zdroj: Redakcia

Volič automatickej prevodovky je vkusne zakomponovaný medzi ovládače okien, sústredené na stredovom tuneli. Vnútorné obloženie dverí tak ostalo dizajnovo čistejšie a bez výstupkov, čím pridáva na priestore pre pasažierov. Pocit luxusu dopĺňajú aj značkové analógové hodinky, ktoré sa po spustení motora vysunú medzi výduchmi ventilácie.

Vysúvajúce sa analógové hodiny? Prečo nie?
Zdroj: Redakcia

Predné sedadlá pripomínajú luxusné kreslá nielen výzorom, ale aj ponúkaným pohodlím. Rozmermi sedacej, ako aj operadlovej časti vyhovejú aj plnším postavám. Chválim bedrovú opierku nastaviteľnú v štyroch smeroch, rovnako aj možnosť predĺženia sedáku. Masážne funkcie sú už iba čerešničkou na torte.

Predné sedadlá sú jedny z najpohodlnejších v triede
Zdroj: Redakcia

Široký stredový tunel uberá z miesta pre nohy vodiča aj spolujazdca a  môže navodiť pocit užšieho priestoru. Vzadu sa s rezervou natiahnu aj vyšší pasažieri, ktorí si môžu dopriať pohodlie s elektricky nastaviteľným sklonom operadla.

Kombinácia bledej kože, tmavých plastov a chrómových prvkov navodzuje luxusnú atmosféru
Zdroj: Redakcia

Stredovej konzole dominuje 12-palcový displej infotainmentu. Poskytuje dostatočný rozsah  informácií a nastavení a pomerne rýchlo reaguje na dotyky. Ikony jednotlivých prvkov sú veľké a nie je problém sa do nich trafiť. Napriek tomu mi chýbali klasické tlačidlá na ovládanie aspoň základných funkcií. Sú nahradené dotykovým panelom s malými ikonami, slúžiacimi na vyvolanie ponuky na hlavnom displeji.

Dôstojnosť a rozvaha

Skoro dvojtonové SUV nemá neúprimné športové ambície. Pohybuje sa s rozvahou, razantne a bez frflania. V zákrutách je relatívne vysokú hmotnosť cítiť, auto sa ale prehnane nenakláňa. Charakter DS7 ma nepovzbudzoval k tomu, aby som testoval limity podvozku v zákrutách. Skôr som si užíval pohodlie, ktoré ponúka. Bežné nerovnosti takmer necítite, ak však ťažké kolesá padnú do väčších výmoľov, záchvevu karosérie a neurodzenému zvukovému prejavu sa nevyhnete.

Displej prístrojového panelu dopláca na zložité animácie, ktoré spomaľujú jeho reakcie
Zdroj: Redakcia

Rozdiel medzi jazdnými režimami bol pocitovo minimálny. Škoda, že nie sú logickejšie rozdelené do dvoch skupín podľa nastavenia podvozku (Šport, Komfort) a podľa spôsobu pohonu (Hybrid, Electric) a k tomu samostatne zapínateľný pohon všetkých kolies 4WD. Ich spojením do jedného zoznamu totiž prichádzame o ich vzájomnú kombinovateľnosť.

12-palcový displej infotainmentu má príjemnú grafiku a pomerne rýchlo reaguje na dotyky
Zdroj: Redakcia

Elektrický pohon poteší takmer okamžitou reakciou na plynový pedál, pri snahe o rýchly výjazd z miesta ale dokáže zaváhať. Pri plnej akcelerácii zapája elektronika oba pohony súčasne, čo vedie k vysokým otáčkam pomerne malého benzínového motora. To je však jediný prípad, kedy ho dokážete vnímať. Auto je slušne odhlučnené od okolitého prostredia, či už od hluku od podvozku, alebo aerodynamického hluku.

Aj ako hybrid

Doteraz som tvrdil, že plug-in hybridy bez pravidelného nabíjania nedávajú veľký význam a ich použitie ako bežného hybridu je neekonomické. DS7 ale jazdí ako hybrid priemerne s kombinovanou spotrebou 6,8 litra na 100 km.

Dióda signalizuje bez-emisnú jazdu
Zdroj: Redakcia

Pri poctivom a častom dopĺňaní stavu akumulátorov sa dá priblížiť k nulovej spotrebe benzínu, pretože silné elektromotory zvládnu skoro každý úsek cesty vrátane „predpisovej“ jazdy po diaľnici alebo prudkého stúpania.

Verdikt

DS7 je určite zaujímavou alternatívou k zabehnutej nemeckej trojke. Kto má rád výzvy a ocení nevšedný dizajn, mal by dať značke DS rozhodne šancu. Za férovú cenu získa pozornosť pútajúce SUV, ktoré ho bude rozmaznávať svojím pohodlím a poteší aj moderným „eko“ pohonom.

Základná cena modelu – DS7 CROSSBACK BASTILLE+ PureTech 130k EAT8: 33 490 €
Základná cena testovanej verzie – DS 7 CROSSBACK E-TENSE RIVOLI PHEV 4×4 300k EAT8: 56 990 €
Záruka: 5 rokov/100 000 km Záruka na akumulátor 8 rokov/160 000 km)
EURO NCAP: 5* (2017)

Registračná daň: 1150 €

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, zážihový + elektromotor
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1598
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:147(200)/6000
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:300/3000
Najvyšší výkon sústavy [kW(k)]220(300)
Najvyšší krútiaci moment sústavy [Nm]520
Kapacita batérie brutto (netto)[kWh]:13,2(11,2)
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:240
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:5,9
Spotreba - kombi (WLTP) [l/100 km]:1,6-5,6
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:555
Objem nádrže [l]:43
Prevádzková hmotnosť hmotnosť [kg]:1980
Rozmer pneumatík:235/45 R20
Dĺžka [mm]:4573
Šírka [mm]:1891
Výška [mm]:1625
Rázvor [mm]:2738

 

Mrkni naše nové video: