Polícia v USA má novú zbraň. Zabráni vzrušujúcim naháňačkám

8338

V USA si sami likvidujú to, čo najviac milujú. Sú to drsné policajné naháňačky vysielané v priamom prenose. Definitívny koniec im má zasadiť zariadenie veľké asi ako plechovka od koly.

Polícia v USA mala na stole už niekoľko konceptov, ako zabrániť šialeným pouličným naháňačkám. Jedným z nich bol napríklad strapec, ktorý sa mal zaseknúť o zadné kolesá a tým pádom zastaviť unikajúce auto. Samé reči a žiadne skutky. Akoby sa ani policajtom v USA nechcelo s filmovými naháňačkami definitívne rozlúčiť.

Tento krát však prichádza celkom jednoduché (na rovinu…bondovské) riešenie. Technológia GPS je tu s nami už niekoľko dekád a čuduj sa svete, aj po tak šialene dlhom čase prichádzame s novými nápadmi, ako ju využiť. Ide totižto o „plošticu“, ktorú policajné auto vystrelí na unikajúce auto. (Obligátne prichádza známa formulka)…nuž, má to jeden až dva problémy.

Jednoduchý princíp…až príliš jednoduchý

Kým ukážky výrobcu systému, firmy Star Chase, prebehli bez problémov, rovno prejdime k minimálne dvom achilovým pätám zariadenia.

1. Označiť unikajúce auto (plošticou), 2. Stiahnuť sa, 3. Vystopovať, 4. Prekvapiť nepriateľa…teoreticky dokonalé, no kde sú helikoptéry?!

Nevýhody? Pche! V USA sa polícia nehrá…

Prvým je fakt, že stačí zlé počasie a GPS šípka sa nezachytí na karosériu unikajúceho auta. Vieme si taktiež predstaviť, že si kriminálnici v USA začnú svoje autá natierať bravčovou masťou…čo dúfame nebude potrebné. Druhým je však menší problém, ktorý polícia v USA riešiť príliš nemusí.

Jedna GPS šípka stojí 250 dolárov (212,5 €) a celý systém aj s inštaláciou 5000 dolárov (4 200€). Keď sa však zamyslíme, že polícia v U.S. dokáže kvôli jednému opitému šoférovi vytiahnuť z hangáru dve helikoptéry, 10 osemvalcových Fordov a 5 SUV-čiek ozbrojených až po uši, nemáme dojem, že by bola cena zariadenia hlavným problémom. Predsa, USA svoje silové zložky doslova zbožňuje…’Murica!!