Majitelia týchto značiek sú psychopatmi najčastejšie. Výskum prepojil autá s psychickým zdravím

8946

Ďalší zo série výskumov sa zameral na psychopatov. Majitelia áut týchto značiek sú nimi vraj najčastejšie.

Naposledy sme zistili, ktorá značka má vodičov s najvyšším IQ. Potom sme sa dozvedeli, že muži, ktorí si myslia, že ich prirodzenie je podpriemerné, siahajú po športových autách. Dnes sa dostal na rad sklon k psychopatii.

Výskum realizoval portál Scrap Car Comparison v spolupráci s 3Gem, ktorý v roku 2021 preskúmal dokopy 2000 vodičov a majiteľov áut. Namiesto predsudkov v štýle „ten má drahé auto, a preto je arogantný“ zistil, kto vykazuje skutočné známky psychopatie.

Vo výskume sa britský plátok pýtal vodičov otázky týkajúce sa ich sebavedomia (prehnaného alebo nedostatočného) či schopnosti cítiť vinu alebo ľútosť. Maximálna úroveň psychopatie je pritom vyjadrená skóre 36. Platí, že čím vyššie skóre je, tým sú osoby náchylnejšie na narcizmus či patologické klamárstvo.

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

Prvé miesta potvrdzujú predsudky

Napriek tomu, že sme k informáciám o výskume pristupovali absolútne nestranne, prvé miesto nás vôbec neprekvapilo. Sú na ňom vodiči BMW, ktorí sa už roky (ne)tešia nálepke arogantných ignorantov smeroviek. Získali skóre 12,1. Ani vodiči Audi sa svojim nemeckým kolegom nemôžu vysmievať. So skóre 11,7 skončili v tesnom závese a s obrovským odstupom od ostatných.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi
Pozícia Značka Pozícia Značka
1.BMW (12,1)11.Renault (5,3)
2.Audi (11,7)12.Iné (5,3)
3.Fiat (7,0)13.Volvo (5,2)
4.Mazda (6,4)14.Nissan (5,0)
5.Honda (6,3)15.Peugeot (4,8)
6.Ford (6,1)16.Toyota (4,7)
7.Mercedes-Benz (5,9)17.Opel / Vauxhall (4,7)
8.Citroën (5,8)18.Seat (4,3)
9.Volkswagen (5,4)19.Kia (4,2)
10.Hyundai (5,3)20.Škoda (3,2)

Elektromobilisti dosiahli najvyššie skóre

Ďalším vyhodnocovaným aspektom bol typ pohonu. Tu vyšli majitelia elektromobilov najhoršie so skóre 16. Po nich nasledoval hybridný pohon, nafta a benzín. „Benzíňáci“ pritom získali skóre iba 5,2.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

A čo farba?

Áno, aj na farby sa prieskum pozrel. Tam vyšli ako najpravdepodobnejší psychopati majitelia zlatých áut. Ani to nás príliš neprekvapilo. Zaujímavé ale je, že hnedá skončila len tesne na druhom mieste. Nasledovala zelená, čierna, modrá, biela, strieborná a na záver červená so skóre 4,9.

Personalizované EČV zohrávajú veľkú rolu

Majitelia s „ešpézetkami“ na mieru vyšli z výskumu najhoršie. Ich priemerný sklon k psychopatii bol so skóre 13,8 viac ako dvojnásobný v porovnaní so štandardnou tabuľkou.

Dobrá správa na koniec

Ak ste sa dočítali až sem, téma vás iste zaujala. Len doplníme, že so získaným skóre sa ani jedna skupina vodičov nepovažovala za psychopatov. Ide len o pravdepodobnosť, ktorá bola menšia alebo väčšia. Psychopatia by bola pravdepodobná až po získaní viac ako 27 bodov z 36. Pri 19 a viac bodoch by na jej potvrdenie boli potrebné ďalšie testy.