Baf! Toyota iQ dostala nárazníky z GR Yaris a motor z Kawasaki Ninja. Dozadu

2205

Toto, vážení, je úplne mimo. Všetko sa začalo maličkou Toyotou iQ, japonským rivalom Smartu ForTwo so štyrmi sedadlami, ktorý vdýchol život napríklad aj Astonu Martin Cygnet, o ktorom sme pred časom písali v rubrike Autá z pekla.

Nevieme, čo stálo za zrodom tohto GR Yarisom inšpirovaného… počinu, ale žerieme to aj s navijakom. To skrátka nevymyslíte, to sú študentské autá.

Dokonalosť

Vo vnútri je pár pretekárskych sedadiel, trojramenný volant značky Momo, nový prístrojový panel a hranatá obrazovka namontovaná na stredovej konzole, pravdepodobne pre telemetrické údaje. Zmizli aj zadné sedadlá, čím sa vytvorilo miesto pre motor pochádzajúci z Kawasaki Ninja ZX-14R. To je zároveň dôvod, prečo výfukové potrubie vychádza zo zadného bočného okna.

Štvorvalcový 16-ventilový motor s objemom 1 441 centimetrov kubických produkuje v sériovej podobe výkon 155 kW (211 koní) a krútiaci moment 154 N.m. Výkon sa prenáša na zadnú nápravu, pravdepodobne vďaka šesťstupňovej sekvenčnej prevodovke darcovského motocykla a auto bolo vytvorené pre účely Autosalónu v Tokiu tohto roka.

Zaujímavosťou je, že Gazoo Racing už v roku 2012 predstavil svoj vlastný GRMN iQ 130G, ktorý bol vyrobený v limitovanom počte 100 vozidiel s prepĺňaným 1,3-litrovým motorom a vizuálnymi vychytávkami. Najrýchlejším a najšialenejším autom na báze iQ je však zrejme Aston Martin Cygnet V8, jedinečný projekt z roku 2018 so 4,7-litrovým motorom V8 a širokým bodykitom, ktorý v Autách z pekla nájdete taktiež.

Mrkni naše nové video: