BMW Z4 a ďalšie modely sa nedožijú pokračovateľov – Automobilka radikálne zoseká ponuku

808

Sami sme z týchto správ prekvapení, no tretia generácia BMW Z4 by mala byť zároveň poslednou. Nemecký roadster je podľa analýzy automobilky odsúdený na zánik. Tento model však nebude jediným, ktorý sa nedožije nástupcu a odpoveď nájdeme samozrejme opäť v číslach.

Dôvody sú celkom jednoduché a ani z ďaleka nejde o to, že by BMW Z4 nebolo dobrým autom. Akcie automobilky totiž spadli na hodnote tak drastickým spôsobom, že od roku 2015 zažili prepad zo 122€ na akciu až na hranicu 65€.

To isté sa stalo s výnosom automobilovej divízie, ktorý sa prepadol zo 7 miliárd eur na 6,2 miliárd. Prvé odhady pre tento rok ukazujú ďalší prepad a automobilka musí rýchlo konať.

Politika a rast

Dnešné dni sú pre automobilky vo všeobecnosti náročné. Americký prezident Donald Trump a čínsky prezident Xi Jingping vedú obchodnú vojnu prostredníctvom daňových záťaží na produkty z oblasti priemyslu.

zdroj: The Daily Beast

Konkrétne BMW však zaťažuje svoj korporátny rozpočet expanziou prostredníctvom nových tovární v Mexiku a Maďarsku, zvyšovaním kapacity v továrňach v Číne a USA a postupnou prípravou masovej výroby elektrických modelov. Toto celé sa môže ešte viac zhoršiť ďalším avizovaným zdaňovaním zo strany USA.

zdroj: electrive.com

Kým mníchovský automobilový korporát nedokáže pohnúť s hustou atmosférou svetovej ekonomiky, problémom je aj zvyšujúci sa tlak na zníženie priemerných emisií modelov naprieč ponukou značky. Tie by mali do roka 2021 klesnúť až o 25% čo znamená, že sa musia automobilky extrémne poponáhľať s nasadením nových modelov s nulovými či extrémne nízkymi priemernými emisiami.

No a aby toho nebolo dosť, z dôvodu emisného škandálu a odvracania sa zákazníkov na niektorých trhoch od naftových motorov, BMW musí investovať do „vyčistenia“ dieselových motorov a dorovnania strát, ktoré spôsobil nízky záujem o tento druh pohonu.

Ktorým modelom zamávame?

Pozrite sa dnes na web bmw.sk a všimnite si, aká masa modelov na vás vyskočí z ponuky. Veď to je šialené! Sú ich tucty! Bavoráci, podobne ako aj zvyšné prémiové značky, majú problém zarobiť na autách, ktoré stoja menej ako 40 000 €. Tým pádom BMW Z4 nebude jediným modelom, ktorý by sa mal vytratiť z portfólia značky zánikom aktuálnej generácie.

BMW radu 8 Cabrio

Rozlúčime sa s trojdverovým prevedením radu 1, radom 2 Gran Tourer či s cestovateľsou verziou radu 3 s označením GT…GTGTGT…z tých názvov by mal jeden guláš. To však nie je všetko, pretože si nepriaznivý stav neodnesú len lacné modely.

BMW X2

Spomínanú „zetštvorku“ by mohli vo večných loviskách doplniť aj rad 7 v štandardnej dĺžke či dokonca čisto nové modely radu 8 kupé a kabrio. Otáznik visí aj nad radom 6 GT, no údajne ide o miláčika predošlého CEO Norberta Reihofera a tak by mohol tento model prežiť aj napriek nepriaznivým okolnostiam. No a nad štýlovým crossoverom X2 visí momentálne otáznik.

BMW radu 7 s predĺženým rázvorom kolies

Modely ktoré by sa mali s najväčšou pravdepodobnosťou udržať pri živote sú rad 8 Gran Coupé či rad 7 s predĺženým rázvorom kolies. Zaujímavé je, že obrie SUV X7 by malo dostať výsostne športový kupé-derivát s označením X8, ktoré bude ponúkané v M Performance či M Sport verziách, spolu s plug-in hybridnou verziou dopovanou 168-koňovým elektromotorom.

Zdroj: automobilemag.com