VIDEOTEST: BMW M850i | História sa opakuje

1350

Nové BMW radu 8 vystihuje nadpis priam dokonale. Príchod prvej generácie sa podobne ako v prípade novinky, niesol v znamení nahradenia predošlej generácie radu 6. Rozmery sa mierne zmenili, no filozofia pohodlného GT zostala. Inak tomu nie je ani teraz. BMW M850i môže byť však jedným z najlepších „grand tourerov“ na trhu.

BMW sa v posledných rokoch poriadne rozbehlo a ponuka modelov automobilky číta 12 modelových radov, ktoré obsahujú dohromady skoro 40 modelov. Tu však nehovorím o motorizáciách či prevedeniach.

Pokiaľ ste nerozhodní, nad katalógmi dokážete stráviť mesiace. Na BMW M850i nič nerozhodné nie je. Je v určitých ohľadoch dokonalé, vychádza z platformy radu 7 a neponúka príliš veľa priestoru na zaváhanie.

Mobil z vačku…

…ááá, cvak! V priebehu týždňa som v polovici prípadov, kedy som prichádzal k autu, stretol človeka či skupinku ľudí, ako si „moje“ BMW M850i fotia. Vôbec sa im nečudujem a na svedomí to má hneď niekoľko faktorov. Oranžová farba „Sunset Orange“ je tak rafinovaná, že sa mení od dennej doby, počasia a dostupného svetla.

Nočná mora pri fotografovaní, no číra genialita na pohľad. M850i je taktiež oproti naftovému prevedeniu vizuálne nabrúsené a agresívnejšie. Spoznáte to na prednej či zadnej maske. Ostrejšiemu vzhľadu dokáže dopomôcť aj doplnková výbava, v tomto prípade z balíka Black Chrome.

Vďaka tomuto vizuálnemu „tuningu“ budú ľadvinky prednej masky mocnejšie vďaka čiernemu prevedeniu, spolu s chladiacimi otvormi za prednými kolesami či „obručami“ v okolí koncoviek výfukov. Na M850i si môžete taktiež dopriať balík exteriérovej výbavy v karbónovom prevedení.

Ako prvý model, ktorý nie je plnohodnotným výtvorom divízie M, môže byť M850i vybavený strechou z uhlíkových vlákien. Celkovo ide o sexy zviera s klasickou siluetou typu fastback. Je široké, má agresívny pohľad vďaka najužším predným svetlometom aké kedy BMW nosilo a otáča hlavami kdekoľvek sa s ním len pohnete.

Tisíce kilometrov v komforte

Interiér „osmičkového“ radu spĺňa všetky nároky pre cestovanie veľkého množstva kilometrov v pohodlí. Ako sme už v prípade BMW zvyknutí, všetky ovládače nájdete presne tam, kde by ste ich hľadali. Po kokpite sa môžete pohybovať dlaňami doslova poslepiačky a nájdete všetko čo potrebujete.

Interiér je oproti predošlým generáciám modelov BMW omnoho „čistejší“ a elegantnejší

No a počas hľadania to bude taktiež príjemný zážitok pre zmysly. Palubná doska a jej okolie má vyhotovenie z jemných a fajnových materiálov. Útroby auta voňajú luxusnou bavorskou arómou a okrem kože či kovových povrchov nájdete v interiéri aj sklenené prvky.

Sklenená úprava štyroch elementárnych prvkov ovládania z balíka Crafted Clarity vás vyjde na 672 eur

Konkrétne ide o radiacu páku, ovládač systému iDrive, ovládač hlasitosti či tlačidlo štartovania a vypínania motora. Ide však o príplatkovú výbavu, ktorú nájdete v katalógu pod názvom „Crafted Clarity“.

Kufor ponúkne slušnú kapacitu 420 litrov. Toľko nedokážu ponúknuť mnohé rodinne založené a praktické modely

Z dizajnérskeho hľadiska je nová generácia interiérov a hlavne palubných dosiek BMW omnoho čistejšia. Osmička má taktiež poriadne veľký kufor s objemom až 420 litrov.

Kurz sebaovládania

Vrchol číselnej hierarchie jednej z najžiadanejších značiek na svete nemôže byť žiadny dinosaurus. Pod kapotou drieme 4,4 litrový benzínový motor V8, dopovaný dvojicou turbodúchadiel. Maximálny výkon 390 kW/530 koní prenáša na všetky štyri kolesá pohon xDrive.

530-koňové zviera pod kapotou sa dokáže chladiť aj viac než 10 minút po dlhšej či ostrejšej jazde. S radosťou mu túto chvíľku oddychu doprajete

K virtuálnemu skráteniu auta však dopomáha natáčanie kolies zadnej nápravy. Prácu systému pociťujete v pomalých rýchlostiach štýlom, akoby auto dobiehal jeho vlastný zadok. Je to vďaka tomu, že sa kolesá zadnej nápravy otáčajú v protismere k tým vpredu. Vo vysokých rýchlostiach sú zas zadné kolesá otáčané v smere tých predných.

Zadné sedadlá sú nepoužiteľné pre pohodlné cestovanie. Ide o typické GT konfigurácie 2+2

Diaľničná jazda je teda stabilnejšia a v kombinácii s úžasne pohodlným podvozkom a skvele zvládnutej práci motora dokážete hltať vysoké stovky kilometrov bez prestávky. To platí dvojnásobne, pokiaľ si zvolíte jazdný režim ECO PRO. Jazda mimo mesta je možná za 8 litrov a jazda po diaľnici okolo 9. To je niečo, čím som bol doslova šokovaný.

V režime SPORT INDIVIDUAL môžete nastaviť celé auto do komfortného režimu a nechať motor agresívne brblať. Toľko k receptu na pohodového pózera

Na druhej strane, som absolútne očarený hrdelným zvukom motora v režime SPORT PLUS a jazdnými vlastnosťami auta vážiaceho s posádkou cez dve tony. Síce netreba zabúdať, že nejde o dokonale precízne športové auto typu BMW M5, no svoju prácu ako správny „bavorák“ odvedie.

Názov modelu v prahoch vám pripomenie, s čím máte tú česť

Keď od neho potrebujete nastavať okoliu či vám samotným chlpy na rukách, nemá s tým problém a s radosťou pľuje do výfuku v štýle amerického „muscle car“. Akonáhle však potrebujete v pokoji prejsť stovky kilometrov po ťažkom dni vystresovaného boháča, je jedným z najlepších áut v hre.

Štartovanie je hlučné a výfuk si pri ňom agresívne odpľuje. Budete to robiť často, nepochybujem o tom

BMW má ďalší úspešný zásah na poli medzi plnotučnými verziami divízie M Sport a radovými modelmi. Rad modelov M Performance, ktorého označenie zobrazuje číslo radu kombinované s motorizáciou, je pre ľudí, ktorí netúžia po kompromisoch, ale po konsenzoch. Stavoch, kedy je vyhovené každej jednej zúčastnenej strane.

Základná cena modelu – BMW 840d xDrive Coupe: 103 400 €
Základná cena testovanej verzie – BMW M850i xDrive Coupe: 124 750 €
Záruka: 2 roky/bez obmedzenia km
Registračná daň: 3900 €

Technické údaje 
Motor
Typ motora:vidlicový, zážihový
Valce/ventily:8/32
Zdvihový objem [cm3]:4395
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:390(530)/5500-6000
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:750/1800-4600
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:250
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:3,7
Spotreba - mesto/mimo/kombi [l/100 km]:-/-/10-10,5
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:420
Objem nádrže [l]:68
Pohotovostná hmotnosť [kg]:1965
Rozmer pneumatík:vpredu - 245/35 R20
vzadu - 275/30 R20
Dĺžka [mm]:4851
Šírka [mm]:1902
Výška [mm]:1346
Rázvor [mm]:2822