Z akých materiálov môže byť interiér vášho auta?

415
Zdroj: Redakcia

Technické parametre viete odrecitovať v spánku, ale neviete, aký typ materiálu je na čalúnení vášho auta? Robíte chybu. Kvalitný interiér môže výrazne prispieť k vášmu pohodliu počas dlhých ciest.

O niektoré materiály sa nebudete musieť starať, pri iných by ste ich mali pravidelne čistiť. Z akých máte na výber?

1. Vinyl

Ak je rozpočet pre vás prioritou, oceníte vinyl. Je najlacnejší a najpoužívanejší spomedzi materiálov na čalúnenie sedadiel. Nájdete ho aj v interiéri mnohých skladových vozidiel, ktoré si síce nemôžete prispôsobiť, ale môžete na nich veľa ušetriť.

Je to syntetický materiál, ktorý môže v niektorých prípadoch imitovať kožu. Ľahko sa udržiava a nebudete sa musieť báť ho zašpiniť. Vinyl je vodotesný, preto sa nemusíte báť náročného čistenia alebo údržby. Na odstránenie väčšiny škvŕn vám postačí handrička a čistiaci prostriedok.

Vinyl je mimoriadne pevný, takže nebudete mať dlhý čas problémy s potrhanými alebo vydratými sedačkami. Nevýhodou je, že sa na ňom udržiavajú pachy.

Keďže je najpopulárnejší, nájdete ho v najrôznejších farebných kombináciách. Môže byť aj textúrovaný alebo vzorovaný.

2. Polyester

Polyester je syntetický materiál, ktorý sa používa na rôznych povrchoch v interiéroch áut. Je mäkký a imituje semiš, preto je populárny aj pri čalúnení sedadiel.

Hoci je polyester syntetický, vyznačuje sa dobrou priepustnosťou – nezohrieva sa, ani sa nelepí na kožu a to aj počas teplejších dní. Rozhorúčené sedačky v lete tak nebudú vaším problémom.

Aj keď pri polyesterových interiéroch máte na výber veľa farebných kombinácií, mali by ste zostať pri tmavších odtieňoch. Keďže je to materiál s mäkkým povrchom, ľahko zbiera nečistoty, absorbuje pachy a škvrny sa doňho rýchlo vpijú. Preto je ťažké ho čistiť.

Polyester sa môže stiahnuť alebo zatvrdnúť, ak použijete nesprávnu metódu čistenia. Na odstránenie škvŕn alebo zaschnutých nečistôt môžete použiť mierne vlhkú handričku a jemný čistič na textílie. Vždy najskôr vyskúšajte čistiaci prostriedok na neviditeľnom mieste, aby ste sa uistili, že nezanecháva škvrny. Pamätajte tiež na to, že po čistení je dôležité materiál nechať úplne vyschnúť, aby ste zabránili vzniku plesní alebo nepríjemnému zápachu.

Zdroj: pexels.com/Mike Bird
Zdroj: pexels.com/Mike Bird

3. Koža

Koža je obľúbený materiál používaný na autosedadlá, ktorý si väčšina majiteľov áut vysníva vo svojom vozidle. Má nielen elegantný vzhľad, ale je aj veľmi odolná, čo ju robí ideálnou, ak chcete, aby vaše vozidlo vyzeralo dobre dlhé roky.

Avšak, ceny kože neustále stúpajú a nemusí byť cenovo dostupným materiálom. Koža v luxusných autách je prvotriedne spracovaná a často ručne šitá, čo zvyšuje náklady.

Koža je však vo všeobecnosti považovaná za jeden z najštýlovejších a veľmi funkčných materiálov do interiéru áut a preto stojí za to do nej investovať. Je to relatívne ľahko udržiavateľný materiál. Mnohé škvrny a nečistoty sa dajú jednoducho utrieť vlhkou handričkou. Okrem toho koža zvyčajne nezadržiava prach a iné nečistoty tak ľahko ako iné materiály.

Má však aj nevýhody. Môže prasknúť, ak je vystavená vysokým teplotám, najmä počas horúceho počasia. Aby ste tomu predišli, mali by ste pravidelne používať kondicionér na interiéry. V lete sa môže čierna koža stať vaším najväčším nepriateľom. Ak auto necháte na slnku, pripravte sa na rozpálenú sedačku.

4. Alcantara

Tento zaujímavý typ materiálu nie je bežný, vyrába ho len jeden výrobca v Taliansku. Je jemnejší ako semiš, a preto sa občas nazýva aj Ultrasuede. Materiál sa často používa v športových alebo výkonných autách, pretože je to syntetický materiál, čo z neho robí populárnu alternatívu k luxusnej semišovej koži.

Pomáha aj skutočnosť, že jeho výroba je (aj napriek exkluzivite) výrazne lacnejšia než pri koži, čo poskytuje automobilovým výrobcom úspory nákladov, a tak ju čoraz častejšie nájdete aj vo vozidlách strednej triedy.

Je nehorľavý, a preto vám poskytuje ďalšiu bezpečnostnú výhodu. V porovnaní so semišom nie je tak klzký, preto sa na ňom ani pri prudšej jazde nebudete šmýkať.

Čistenie Alcantary je náročné. Aj preto nie je vhodná, ak máte menšie deti alebo v aute prevážate materiál, ktorý by mohol čalúnenie zašpiniť.