Škoda poslala na ukrajinskú hranicu autá. Ako sa ku konfliktu stavajú ďalšie automobilky?

1625
Zdroj: Škoda

Autá pre humanitárnych pracovníkov, milión eur či pomoc zamestnancom na Ukrajine. Aké opatrenia zaujali ďalšie automobilky?

Situácia na Ukrajine je napätá už viac ako týždeň a sankcie voči Rusku sa stále viac stupňujú. Reagujú nielen štáty, ale aj súkromné spoločnosti. Takmer všetky situáciu odsudzujú a mnohé sa zapájajú ešte viac. Niektoré útlmom výroby, zákazom predaja alebo naopak pomocou v oblastiach, kde to je najviac potrebné. Škoda auto Slovensko posiela svoje vozidlá na hranicu s Ukrajinou, kde ich využíva organizácia Človek v ohrození. Slúžia na prepravu osôb a materiálnej pomoci.

Zdroj: Škoda
Zdroj: Škoda

To však nie je jediná forma. Automobilka ďalej spoločne s Volkswagenom daruje milión eur na podporu Origanizácie pre pomoc utečencom OSN a stará sa aj o svojich ukrajinských zamestnancov a ich rodiny, ktorých je len v Česku viac ako 600. V tomto prípade poskytne najmä podporu pri vybavovaní víz, pri ubytovaní, pri jazykových kurzoch, zdravotnej starostlivosti, integrácii, vzdelávaní a v ideálnom prípade aj pri zamestnaní. Tiež prebiehajú zbierky finančnej a materiálnej pomoci, utečencom budú poskytnuté ubytovacie kapacity v rekreačných zariadeniach odborov.

Zdroj: Škoda
Zdroj: Škoda

Prvé bolo Volvo

Škoda nie je jedinou automobilkou, ktorá svoje stanovisko vyjadruje tvrdo a rázne. V tabuľke nižšie prinášame aj ďalšie automobilky a ich opatrenia v súvislosti s ruskou agresiou. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že najostrejšie reagujú európske značky. Naopak, najmenej rázne sa k situácii stavajú ázijskí výrobcovia.

SpoločnosťTyp opatrenia
BMWZastavenie výroby v Rusku
FordZastavenie svojich činností v Rusku
General MotorsZastavenie vývozu do Ruska
HondaZastavenie vývozu do Ruska
Jaguar Land RoverZastavenie vývozu do Ruska
Mercedes-BenzZastavenie svojich činností v Rusku, 1 milión eur pre obete na Ukrajine
Volkswagen1 milión eur na pomoc utečencom
VolvoZastavenie vývozu do Ruska

Zoznam rozšírený o ekonomický dopad na automobilky sumarizoval britský portál Autocar.