Palivo je drahé? Prinášame vám 15 tipov, ako jazdiť čo najefektívnejšie

5810
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Kúpa nového auta je veľká investícia. Prečítajte si tipy, ktorými znížite spotrebu auta, ktoré už vlastníte.

Šialené zdražovanie palív dnes oveľa viac poukazuje na výhodnosť hybridov a elektromobilov. Tie sú však drahé. Navyše, ak si nevezmete skladové vozidlo, budete naň čakať mesiace. Tieto tipy môžete do svojej každodennej rutiny zakomponovať už dnes s autom, ktoré už vlastníte.

Nafta v krajinách EÚ drahšia ako benzín! Dôvod je prozaický

 • Jazdite menej. Iste, toto asi nie je prvá rada, ktorú ste chceli počuť. Ale ak idete len do 500 metrov vzdialeného nákupného centra, je naozaj potrebné štartovať to auto?
 • Garážujte. Veľa ľudí má rodinný dom s garážou, avšak v nej len haraburdy. Auto potom musí stáť na príjazdovej ceste. Ak chcete čo najmenšiu spotrebu, doprajte aj vášmu autu strechu nad hlavou.
 • Nepodceňte servis. A tým máme na mysli najmä výmenu vzduchového filtra. Iba auto, ktoré môže “dýchať,” vie byť naozaj efektívne.
Zdroj: Photodune.com
Zdroj: Photodune.com
 • Skontrolujte tlak v pneumatikách. Nízky tlak v pneumatikách zvyšuje valivý odpor kolesa, a teda aj spotrebu auta. Ideálny tlak nájdete najčastejšie po otvorení dverí vodiča.
 • “Netočte motor naprázdno.” Nielen vtedy, ak čakáte na železničnom priecestí alebo na priateľku, kým konečne vyjde z bytu. Auto nenechávajte zbytočne naštartované ani vtedy, keď ho chcete “predhriať.” Radšej s ním pár prvých kilometrov jazdite šetrne.
 • Štart-stop je nielen pre EÚ, ale aj pre vás. Tak ho používajte.

 • Plynulosť je kľúč. V mestách je plynulosť najťažšou úlohou. Vo všeobecnosti by ste sa mali vyhýbať absolútnemu zastaveniu. Preto si nechávajte odstupy a jazdite predvídavo.
 • Pokojne. I keď tento bod súvisí s plynulosťou, musíme ho spomenúť ešte raz. Dodržiavanie maximálnych rýchlostí, pokojná noha, jemné reakcie… To sú najefektívnejšie “potláčače” veľkého apetítu.
 • Vyhýbajte sa teplotným extrémom. Jazda počas zimnej noci s teplotami pod nulou si vypýta oveľa viac paliva ako napríklad v zime cez deň, kedy je teplota vyššia. A presne opačný princíp platí v lete. V štyridsiatkach na obed dostáva klimatizácia aj chladenie zabrať. Napokon, aj posádka.
Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun
 • Vozte len to, čo musíte. Snehové reťaze v kufri i keď chodíte len cez mesto? Von. Taška na cvičenie, ktorú ste využili pred tromi dňami? Von. Nevravíme, že musíte vyberať aj sedačky a výplne dverí, ale čím menej hmotnosti, tým nižšia spotreba.
 • Aerodynamika. Zlepšovanie aerodynamiky je ďalším krokom. Ak máte na streche ešte stále lišty na strešný nosič, dajte ich dolu. Rovnako zbytočne neotvárajte okná, pretože aj tie zhoršujú obtekanie vzduchu a zvyšujú spotrebu.
 • Klimatizácia už nežerie toľko. Kedysi bola klimatizácia veľkým žrútom paliva. Dnes to už tak nie je. Vo všeobecnosti je, pre vás zo zdravotných a vaše auto z ekonomických dôvodov, najlepšie nad otváraním okien v rýchlosti nad 50 km/h ani nerozmýšľať.

 • Krátka, rýchla, ekologická? Niektoré navigácie dnes už ponúkajú viacero trás k cieľu na základe toho, aké sú vaše preferencie. A vy už tušíte, že ak plánujete znižovať spotrebu, zvoliť musíte tú tretiu. Dôležité totiž je, že cesta nejde iba rovno. Topografia, prevýšenia, serpentíny… Je to zábavné, ale bude vás to stáť viac.
 • Počítajte s dopravou. A keď už ste si zvolili tú najviac eko trasu, radšej skontrolujte aj dopravnú situáciu. Zbytočne ňou pôjdete, ak sa počas jazdy zaseknete v kolóne, kde budete stále musieť pridávať a zastavovať. Prípadne si naplánujte čas odjazdu tak, aby ste sa kolónam vyhli.
 • Všetkého s mierou. Ak plánujete využívať naše rady, nezabúdajte, že nič netreba preháňať. Najmä nie príliš pomalú jazdu. Na diaľnici je stanovená minimálna povolená rýchlosť a ak sa budete v meste “dogúľavať” k červenej na semafore už od predošlej križovatky, asi si pár zatrúbení vyslúžite.

Konkurencia ruskej rope? Porsche spustí výrobu syntetického benzínu aj nafty