Nafta v krajinách EÚ drahšia ako benzín! Dôvod je prozaický

21099

Ak ste v posledných dňoch vycestovali do zahraničia, pravdepodobne vás prekvapili ceny pohonných hmôt. A nielen ich výška, ale aj ich pomer. Nafta prečíslila benzín!

Česká republika, Nemecko, Taliansko a množstvo ďalších krajín. V niektorých sa cena pohonných hmôt už prehupla cez dve eurá na liter, inde sa na túto hranicu doťahuje. Fascinujúci je však iný fenomén. Doteraz bol benzín vždy drahším palivom. Teraz sa do popredia dostala nafta.

V Taliansku je cenový rozdiel extrémny. Fotené 11.3.2022.
Zdroj: Nikola Ozaniaková

Za rastom cien pohonných hmôt stojí, samozrejme, cena ropy. Práve tá sa zvyšuje spolu s neistotou na trhoch, ktorá prevláda aj v súvislosti s inváziou Ruska na Ukrajine a poklesom menového kurzu eura voči doláru. Napriek tomu, že Rusi ešte neprerušili prívod tohto tekutého zlata do Európy, trhy ostávajú napäté.

Česká nafta zdražela o 4 centy len kurzovými pohybmi. Fotené 4.3.2022, kedy nafta stála v prepočte 1,70 eur. Dnes, 11.3., sa 43,90 Kč prepočíta na 1,74 eur.

Prečo však cena nafty prečíslila cenu benzínu? Podľa Jaromíra Sladkovského z českej Investičnej spoločnosti Raiffeisen za nepomerným zvýšením cien stojí dopyt po nafte, ktorý je obzvlášť vo vykurovacej sezóne vyšší ako po benzíne. Rovnaké vysvetlenie poskytuje aj nemecký portál Tagesschau. Je teda jasné, že ide o celoeurópsky problém.