Najlacnejší benzín na svete! V tejto krajine platia menej ako za vodu. Vy si ho nekúpite

3173
Zdroj: Unsplash

Liter benzínu za menej ako tri centy. Aj také krajiny na svete nájdete. Samozrejme, bez háčika sa to nezaobíde.

Pamätáte si na článok o Holandsku? To je druhou najdrahšou krajinou v cenách benzínu na svete. Tou najdrahšou je Hong Kong. Dnes prinášame jednotkovú cenu z úplne opačnej strany škály. Vo Venezuele platia za liter benzínu v prepočte 2,3 eurocentu. Uvádza to portál Global Petrol Prices. Ide o jednu z najlacnejších položiek na rodinnom nákupnom zozname priemerného Venezuelčana. Ale prečo?

Len pre domácich

Venezuela má aktuálne najväčšie zásoby ropy na svete. A povedzme si úprimne, nepatrí medzi najdemokratickejšie krajiny. Povedzme si ešte úprimnejšie, patrí medzi tie najmenej demokratické. V rebríčku slobody agentúry Freedom House získala iba 1 jeden bod zo 40 v oblasti politických práv a iba 13 bodov zo 60 v oblasti politických slobôd. A keďže nejde o demokraciu, a Venezuela má zároveň veľa ropy, poriadok v krajine udržiava napríklad aj nižšími cenami. Tento postup sa “osvedčil” aj na príklade iných menej slobodných krajín s bohatými prírodnými zdrojmi. Avšak, táto výhoda platí len pre domácich.

Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Len konkrétny objem

Ak aj ste domáci a máte tamojšiu obdobu občianskeho preukazu, nekonečné tankovanie takmer zadarmo nečakajte. Za túto extrémnu cenu nakúpite iba prvých 120 litrov v mesiaci. Inými slovami, ide o formu prídelového systému.

A čo bude potom?

Ak nie ste domácim alebo ste už vyčerpali svoj mesačný zvýhodnený prídel, stále nie je dôvod na paniku. Komerčné ceny benzínu sú tak nízko, že s cenou približne 50 dolárových centov za liter sú na tom stále lepšie ako väčšina zvyšného sveta. To však neplatí pre Venezuelčanov. Ich mesačný príjem je totiž len okolo 25 dolárov. Len pre zaujímavosť, správa Centra pre strategické a medzinárodné štúdie ukázala, že za fľašu vody zaplatíte až 3 doláre. Celkom nepomer, však?