Nová KIA Sportage je tu! Je najväčšia v hre, dostala až 265 koní a turbodiesel

6428
Zdroj: KIA

“Spoločnosť Kia Europe dnes predstavila model Sportage navrhnutý špeciálne pre európsky trh, ktorý bol od základov navrhnutý so zámerom udávať trendy v segmente SUV v Európe.” Verte mi, že keď je v prvej vete tlačovej správy tri razy spomenuté slovo “Európa”, niekto to so starým kontinentom myslí veľmi vážne.

Automobilka zároveň jedným dychom dodáva, že nový Sportage v sebe kombinuje elegantný, temperamentný a zároveň moderný exteriér so špičkovým prémiovým interiérom s integrovaným zakriveným displejom, ktorý vodičovi umožňuje využívať najnovšie výdobytky v oblasti konektivity.

Zdroj: KIA
Zdroj: KIA

Majú nás prečítaných

Nový Sportage je postavený na novej architektúre a ťaží z technológií vyvinutých v rámci špičkových konštruktérskych programov pre Európu, vďaka ktorým sa podarilo vytvoriť vozidlo s rázvorom, rozmermi a proporciami ideálnymi pre európske cesty. Vďaka tomuto dôslednému prístupu sa podarilo vytvoriť SUV, ktoré presne zodpovedá požiadavkám európskeho zákazníka a ponúka vynikajúce praktické vlastnosti a výbornú použiteľnosť. Progresívny dizajn prispôsobený potrebám zákazníkov so sebou priniesol podstatne väčší batožinový priestor, miesto nad hlavou a priestor na nohy ako v predchádzajúcom modeli Sportage, pričom vzadu ponúka najviac priestoru na nohy vo svojej triede.

KIA teasuje nový Sportage! Z fotiek sme pre vás vytiahli všetko, čo sa dalo

Inteligentný vnútorný priestor európskeho modelu Sportage v sebe kombinuje praktickosť, funkčnosť a všestrannosť vďaka kompaktnému rázvoru 2 680 mm a šírke 1 865 mm, dĺžke 4 515 mm a výške 1 645 mm. Vďaka tomu vzniklo vozidlo, ktoré vo svojej kategórii patrí medzi najlepšie z pohľadu priestoru na nohy, hlavu aj batožinu. Model Sportage pre európsky trh ponúka pasažierom vzadu 996 mm priestoru na nohy a 998 mm priestoru nad hlavou. Kapacita batožinového priestoru je 591 litrov (podľa metodiky VDA). Pre dosiahnutie maximálnej praktickosti sú zadné sedadlá sklápateľné v pomere 40 : 20 : 40, pričom po ich sklopení vznikne batožinový priestor s objemom 1 780 litrov.

Zdroj: KIA
Zdroj: KIA

S cieľom ponúkať dynamický, podmanivý a optimálny dojem z jazdy na európskych cestách prináša nový model Sportage viacero prelomových technologických inovácií. Nová generácia elektronicky riadených tlmičov (ECS) prináša optimálnu úroveň komfortu a dokonalú bezpečnosť bez ohľadu na jazdné podmienky vďaka stálemu riadeniu v reálnom čase. Nový režim Terrain zabezpečí novému modelu Sportage dokonalé jazdné vlastnosti aj v náročnejších podmienkach, akými sú sneh, blato či piesok, a umožní tak jeho vlastníkom venovať sa vo voľnom čase dobrodružnejším aktivitám.

Nový model Sportage má čo ponúknuť aj v oblasti aktívnej a pasívnej bezpečnosti. Špičkový systém DriveWise obsahuje balík pokročilých asistenčných systémov vodiča (ADAS), ktoré sú dobre známe zákazníkom značky Kia.

Toto je nová KIA Sportage! Má nové logo a vzhľad, aký sme ešte nikde nevideli

Benzín jedine s hybridom, bude aj diesel

Model Sportage s pohonom PHEV disponuje 1,6-litrovým motorom T-GDI, 66,9 kW trakčným elektromotorom s permanentným magnetom a 13,8 kWh lítiovo-iónovým polymérovým akumulátorom. Kombináciou vzniká celkový systémový výkon na úrovni 265 k, pričom 180 k produkuje samotný spaľovací motor.

Model Sportage HEV rovnako využíva motor 1.6 T-GDI s výkonom 180 k. Vybavený je zároveň trakčným elektromotorom s permanentným magnetom s výkonom 44,2 kW a lítiovo-iónovým polymérovým akumulátorom s kapacitou 1,49 kWh. Celkový systémový výkon modelu Sportage HEV dosahuje 230 k.

Zdroj: KIA
Zdroj: KIA

Nový motor 1.6 T-GDI je k dispozícii aj v modeloch s mild-hybridným (MHEV) pohonom, ktorý bol vyvinutý s cieľom znižovať emisie a optimalizovať spotrebu paliva. Motor je veľmi účinný a ponúka športový výkon na úrovni 150 alebo 180 k. Štvorvalcový motor dosahuje úsporu paliva vďaka novému a optimalizovanému procesu spaľovania, použitým chladiacim technológiám a zásadným opatreniam na znižovanie trenia, ktoré zahŕňajú aj pokročilý integrovaný systém riadenia teploty a používanie guľôčkových ložísk s nízkym trením.

Kia Ceed dostala facelift. Príde nový dizajn, ale aj technológie a motory

Paleta motorov určených pre európsky model Sportage zahŕňa aj mimoriadne efektívny 1,6-litrový naftový motor s nízkymi emisiami vo výkonových variantoch so 115 alebo 136 k. Motory sú vybavené pokročilou technológiou aktívneho riadenia emisií SCR a dosahujú podstatne nižšie emisie škodlivých látok (NOx a pevné častice). Vznetový model s výkonom 136 k je k dispozícii s technológiou MHEV, ktorá ešte viac znižuje emisie a zvyšuje účinnosť nového európskeho modelu Sportage.

Motor 1.6 T-GDI je napojený na 7-stupňovú automatickú dvojspojkovú prevodovku (7DCT), k dispozícii je však aj 6-stupňová manuálna prevodovka. Verzie 1,6-litrového vznetového motora s doplnkovou technológiou MHEV aj bez nej možno párovať buď so 6-stupňovou inteligentnou manuálnou prevodovkou (iMT), alebo s prevodovkou 7DCT.

Všetky modely Sportage pre európsky trh sú vybavené technológiou Idle Stop-and-Go (ISG), ktorá vypína motor, keď vozidlo stojí, a ponúka ďalšiu reálnu úsporu paliva a zníženie emisií. Systém ISG sa využíva v kombinácii s pokročilou technológiou ADAS spoločnosti KIA, ktorá monitoruje jazdnú situáciu a rozhoduje, kedy systém ISG aktivovať – napr. keď sa vozidlo približuje ku križovatke alebo značke stop. Vďaka kombinácii týchto technológií sa eliminuje zbytočné vypínanie a štartovanie motora, pričom vodič má neustále prehľad o aktuálnom stave systému ISG.

Nová verzia modelu Sportage určená pre európsky trh je dôležitým prírastkom do rodiny úplne nových vozidiel piatej generácie, ktorej prvý člen s predĺženým rázvorom bol predstavený v júli.

Mrkni naše nové video: