Nechcete zomrieť? Nebúrajte s karavanom, ukazujú crash-testy

5205
karavan crash test AUTOGRÁTIS
Zdroj: YouTube

Okej, okej, nebudeme sa teraz tváriť, že sme objavili Ameriku. Aj laický pohľad na konštrukciu niektorých karavanov napovedá, že jedným z lepších nápadov, ktoré na svete existujú, je s nimi radšej nebúrať. Švédsky inštitút Trafikverket nám však dal hmatateľný dôkaz, keď poslal dva karavany na báze Fiatu Ducato oproti stene.

Švédska organizácia Trafikverket je vládnym komunikačným nástrojom pre administráciu dopravy a všetkého, čo k doprave patrí, vrátane bezpečnosti. Tentoraz sa pozreli na bezpečnosť tých dopravných prostriedkov, pri ktorých sa rieši azda najmenej: karavany.

Bez šance

Výsledky testov sú jednoducho otrasné. Akú-takú konštrukčnú integritu dokázal udržať prvý testovaný karavan, ktorý sa spoliehal do úrovne B-stĺpiku na konštrukciu Fiatu Ducato, na ktorom bol postavený. Aj tak je však šanca na prežitie pre vodiča či spolujazdca drasticky nízka, u detí istá šanca na prežitie zostala.

Fiat Ducato AUTOGRÁTIS
Zdroj: YouTube
Zdroj: YouTube

Druhý testovaný karavan však pohorel na plnej čiare. Pri bližšom skúmaní hneď zistíte, prečo. Z pôvodného Ducata v tomto prípade zostal len podvozok, pričom už A-stĺpik bol vymenený v rámci úpravy na karavan. A keďže bol z preglejky ako zvyšok vozidla, nezostalo z posádky vyslovene nič.

Fiat Ducato AUTOGRÁTIS
Zdroj: YouTube
Zdroj: YouTube

Riešenie existuje, no niečo stojí

Myslite na to, keď sa budete rozhodovať pri kúpe karavanu. Na trhu existuje niekoľko lepších riešení – kľúčom k prívetivejším výsledkom v crash-teste by mohla byť napríklad menšia hmotnosť vozidla, alebo zachovanie pôvodnej – aj keď menšej – karosérie darcovskej dodávky.

Volkswagen California 6.1 AUTOGRÁTIS
Zdroj: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Tento crash-test nahráva do karát aj továrenským úpravám ich úžitkových vozidiel, ktoré na Slovensku zastupuje prevažne Mercedes-Benz a Volkswagen. Prvý menovaný ponúka Triedu V Marco Polo, zatiaľ čo Volkswagen sa spolieha na tradičný model California 6.1 vychádzajúci z Transporteru 6.1. Ak túžite po niečom väčšom, musíte si zabezpečiť individuálny dovoz Grand Californie postavenej na Crafteri.

Zdroj: Motor1.com

NEPREHLIADNITE:

TEST: Mercedes-Benz V 300 d 4MATIC | Blahobyt