Koniec sveta automobilov sa posúva na neurčito! Mazda pripravuje radové šesťvalce

3196

Najrebelskejšia automobilka sveta posúva svoju anti-downsizingovú agendu na novú úroveň. Mazda totiž pripravuje atmosférický radový šesťvalec. Vyplýva to z finančných plánov značky, ktoré boli omylom zverejnené na globálnej webovej stránke značky.

Uniknuté informácie boli už samozrejme stiahnuté z webu, no internet nezabúda. Je rok 2019, v pekle začalo snežiť a Mazda skutočne chystá veľký šesťvalcový atmosférický motor.

Uniknutý „slajd“ z prezentácie finančného plánu značky Mazda. Naznačuje viac než len investície do radových šesťvalcov. Niekto si tu bude hľadať novú prácu…

Jednotka by sa mala zaradiť do rodiny SkyActiv-X, čo znamená, že by malo ísť o väčšie prevedenie revolučného motora, s populárnym názvom „benzín na dízel“.

To nie je všetko

Motor by mal byť určený autám využívajúcim „veľkú architektúru“ a keďže ide o radový šesťvalec, prináša so sebou isté špecifikum. Takto dlhý motor si vyžaduje pozdĺžne uloženie, čo by mohlo znamenať, že značka pripravuje modely s primárne poháňanou zadnou nápravou.

Motor SkyActiv-X bežiaci na benzín by mal doplniť ďalší radový šesťvalec, no s pohonom na naftu. Nejde len o klasický pohon na fosílne palivá. Finančný plán počíta s ďalšími investíciami do 48-voltovej technológie Mild-Hybrid a vo vývoji by sa mal objaviť aj plug-in hybridný model.

Quo vadis, Mazda?

Tieto správy naznačujú zrejmé. Mazda sa so svojím modelom Mazda3 porovnávala s prémiovými hatchbackmi od Audi, Mercedes-Benz či BMW. To isté podľa všetkého čaká aj väčší model, o ktorom však zatiaľ nemáme žiadne informácie.

Značka taktiež nechystá ostrú verziu modelu Mazda3, no hirošimská automobilka sa javí byť zdrojom čím ďalej tým väčších prekvapení. Správy okolo značky sa hemžia Wankelovými motormi a rôznymi inými pochúťkami pre automobilových fanúšikov. Sme zvedaví, čo prinesie čas.

↓ NEPREHLIADNITE ↓

Zdroj: Carthrottle