Ostrá verzia modelu Mazda3 nebude. Máme za čím smútiť?

444

Zatiaľ v tom majú Japonci isto. Mazda3 by aj mohla vzniknúť v podobe ostrého hatchbacku, no značka sa do projektu nehrnie. Je to však ohromná škoda, aj keď…

Nová Mazda3 je jedným z najprekvapivejších áut, ktoré sa nám v poslednej dobe dostalo do rúk. Ide o jeden z najlepšie jazdiacich hatchbackov vôbec a nejde len o podvozok.

Celkový dojem z jazdy, posed za volantom a kvalita prevedenia je na auto danej kategórie vynikajúca.

Mazda3 MPS? Nie.

Značka nevyrába ostrú verziu svojho modelu Mazda3 už prakticky druhú generáciu. Vzhľadom na konkurenciu a trh, ktorý dokáže rýchle hatchbacky nakupovať je to ale celkom prekvapivý ťah. Jediné športové auto v ponuke Mazdy teda aj naďalej zostáva brilantný roadster MX-5.

Na nedávnom predstavení Mazdy3 s revolučnou motorizáciou Skyactiv-X sa šéf vývoja a plánovania značky Hiroyuki Matsumoto vyjadril, že ostrá verzia „trojky“ nevznikne. „Sme schopní vyrobiť motor, ktorý by nasýtil dopyt trhu po výkonnejšej verzii, no aktuálne nemáme v pláne vyrábať takýto model“, potvrdil Matsumoto pre magazín Cars Guide.

Treba nám to?

Na to ešte nemáme ujasnenú odpoveď. Bežné verzie modelu Mazda3 ponúkajú výkon 122 koní v benzínovej podobe a 116 koní v tej naftovej. Kým ide o jazdecky veľmi uspokojivé a schopné stroje, nejde o žiadne cestné „rakety“. Revolučná motorizácia Skyactiv-X má ale ponúknuť výkon až okolo 180 koní, čo už nie je zanedbateľné.

Stále by malo ísť v prvom rade o komfortné auto bez ostrého diferenciálu či výrazných športových čŕt. Pokiaľ by z „trojky“ vznikla športová verzia, súdiac podľa všetkých konceptov značky by mohlo ísť o elegantného zabijaka. Teda v skratke, máme za čím smútiť. Veríme, že si to Mazda rozmyslí.