Hyundai predstavil športové koncepty: Toto sú RN22e a N Vision 74

411
Zdroj: Hyundai

Športové koncepty prinášajú alternatívne pohony a pohľad do histórie značky.

Hyundai N Day mal za úlohu odhaliť športovú budúcnosť kórejskej značky. Pôvodne sme si mysleli, že pôjde o IONIQ5 N a IONIQ6 N. Oba modely sa chystajú a prvý z nich príde už budúci rok. Celú pozornosť však na seba zobrala dvojica prototypov, ktoré upiekli z úplne iného cesta.

Hyundai N Vision 74

Už pri prvom pohľade na tento koncept je vám jasné, že číslo 74 bude odkazovať na rok, z ktorého automobil čerpá svoj dizajn. Ide konkrétne o Hyundai Pony Coupé z roku 1974, ktoré navrhol jeden z najväčších dizajnérov moderného automobilizmu, Giorgetto Giugiaro. Samozrejme, retro dizajn je doplnený modernými pixelovými svetlami a aerodynamickými vylepšeniami.

O pohon sa stará dvojica elektromotorov. Ale pozor, nejde o 4×4. Každý motor obsluhuje jedno koleso na zadnej náprave. (Počujem niekde vzadu slovíčko “zábava”?) Výkon presahuje 670 koní a odhadovaný dojazd, keď ich netrápite, dokáže dosiahnuť aj 600 kilometrov. O uloženie energie sa stará 62,4 kWh batéria a ďalšiu “šťavu” vyrába vodíkový palivový článok.

Hyundai RN22e

Koncept, ktorý môžeme nazývať “ten s modernejším dizajnom”, už na prvý pohľad vychádza zo štýlového Hyundai IONIQ6, o ktorého dizajne inšpirovanom Tatrou si môžete prečítať TU, a o ktorého pohonoch a výkonoch zas TU. V tomto prípade číslovka označuje rok 2022, kedy návrh automobilu vznikol.

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Ak by sme dvojicu konceptov mali porovnať, práve RN22e by bol konvenčnejším z dvojice. Jeho technické údaje sa vo veľkom prekrývajú s údajmi Kie EV6. O pohon sa stará dvojica elektromotorov, jeden na každej náprave, s celkovým výkonom 577 koní a batéria má kapacitu 77,4 kWh. Na palube sa však nachádza nový systém rozdeľovania krútiaceho momentu a do stability na ceste a ovládateľnosti sa po novom zapája aj rekuperácia brzdnej energie. Rovnako automobilka skúša systém N Sound+, ktorý bude simulovať zvuky a vibrácie počas športovej jazdy. Čítate správne, aj vibrácie!

 

Mrkni naše nové video: