Hyundai ukázal revolučný, sériový IONIQ 6. Inšpirovala ho aj československá Tatra

2108
Zdroj: TS Hyundai

Spoločnosť Hyundai Motor Company odhalila efektívny, efektný a nadčasový dizajn veľmi očakávaného IONIQ 6, druhého modelu uvádzaného pod značkou IONIQ, ktorá je určená výhradne pre elektrické vozidlá.

IONIQ 6, ktorý Hyundai opisuje ako elektrifikovaný streamliner, je aerodynamicky tvarovaný a inovatívne využíva udržateľné materiály, aby odrážal hodnoty dnešných zákazníkov elektrických vozidiel.

Zdroj: TS Hyundai
Zdroj: TS Hyundai

Prorok

IONIQ 6 je inšpirovaný konceptom Hyundai Prophecy EV. Vyznačuje sa čistými, jednoduchými líniami a čistou aerodynamickou formou, ktorú dizajnéri Hyundai označujú ako Emotional Efficiency (emocionálna efektivita, pozn. prekl.). Typológia elektrifikovaného streamlinera modelu IONIQ 6 a dômyselný interiér pripomínajúci kokón zosobňujú siluetu novej éry elektrickej mobility. Celkový dizajnový motív Ethical Uniqueness (etická jedinečnosť, pozn. prekl.) odráža záväzok Hyundai zameraný na energetickú efektívnosť a environmentálnu zodpovednosť.

Zdroj: TS Hyundai
Zdroj: TS Hyundai

To sú ale heslá, čo? Hyundai pokračuje ďalej. IONIQ 6 podľa automobilky demonštruje etický a jedinečný dizajn prostredníctvom energetickej účinnosti a využívania trvalo udržateľných materiálov. Dizajn IONIQ 6 bol od začiatku zameraný na človeka, pričom vnútorný priestor sa vyvíjal súčasne s vonkajšou formou. Veľkou snahou bolo priniesť maximalizáciu a optimalizáciu vnútorného priestoru, jeho natiahnutie vpredu aj vzadu. Výsledkom je jedinečná aerodynamická silueta streamlinera a interiér, ktorý je napriek tomu priestranný.

Zdroj: TS Hyundai
Zdroj: TS Hyundai

Rovnako ako oceneniami ovenčený IONIQ 5 predtým, aj IONIQ 6 implementuje dizajnovú stratégiu Hyundai Look, ktorá dáva každému modelu jedinečný vzhľad. Tým, že sa Hyundai zameriava na zákazníka, navrhuje dizajn s ohľadom na rôznorodé životné štýly, nie s ohľadom na jediný štýl, ktorý by mal vyhovovať všetkým.

Čo je to ten streamliner? Učenie Tatry

IONIQ 6 má mimoriadne nízky koeficient odporu vzduchu – len 0,21, k čomu mu dopomáha jeho nízka predná časť, aktívne vzduchové klapky umiestnené vpredu, zmenšenie vzdialenosti medzi kolesami a voliteľné úzke digitálne bočné zrkadlá. Ďalšou podporou závideniahodnej aerodynamickej schopnosti IONIQ 6 je jeho zadný spojler inšpirovaný eliptickým krídlom.

Zdroj: TS Hyundai
Zdroj: TS Hyundai

Dokonca aj pod vozidlom je snaha o lepšiu aerodynamiku evidentná – v úplnom zakrytovaní podvozku, optimalizovaných deflektoroch a zmenšenej medzere medzi podbehmi kolies. Hyundai takúto snahu o prepracovane aerodynamický dizajn označuje ako “Streamliner” čo by sa dalo voľnejšie preložiť do slovenčiny ako “vozidlo s prúdnicovým dizajnom”. A to vám už niečo povedať môže – špeciálne vtedy, ak sa zaujímate o vozidlá Tatra z predvojnových rokov. Ide totiž o princíp, ktorý medzi prvými rozvíjala práve kopřivnická automobilka pod vedením Hansa Ledwinku počnúc modelom Tatra 77.

Toto bolo prvé sériovo vyrábané, prúdnicovo tvarované vozidlo na svete. Tatra T77.

IONIQ 6 tiež na rôznych miestach disponuje viac ako 700 parametrickými pixelmi – nájdete ich na svetlometoch, zadných kombinovaných svetlách, predných spodných senzoroch, pri vetracích otvoroch a aj ako indikátor stredovej konzoly, aby sa posilnila identita značky IONIQ v celom vozidle.

Zdroj: TS Hyundai
Zdroj: TS Hyundai

Parametric Pixel High-Mounted Stop Lamp (HMSL) zadného krídla poskytuje pri použití bŕzd pútavý svetelný podpis. Na zvýraznenie jedinečnosti IONIQ 6 je na prednej a zadnej časti vozidla aplikovaný novonavrhnutý znak Hyundai „H“.

Interiér, ktorý objíma (stromy)

Interiér IONIQ 6 v tvare kokónu – zámotku slúži ako pohodlný osobný priestor, plný praktických funkcií a udržateľných materiálov, ktoré zvýrazňujú charakter ekologickej mobility a životného štýlu.

Zdroj: TS Hyundai
Zdroj: TS Hyundai

Elektrická modulárna platforma E-GMP umožnila konštruktérom roztiahnuť interiér vpredu aj vzadu a vytvoriť tak optimálny priestor pre nohy. Vďaka priestrannosti sa budú cestujúci vo vozidle cítiť veľmi pohodlne. Platforma tiež umožňuje ponúknuť úplne rovnú podlahu, čo pocit slobody pohybu ešte umocňuje.

Zdroj: TS Hyundai
Zdroj: TS Hyundai

Architektúru interiéru zameranú na používateľa dokazuje aj ergonomicky navrhnutá riadiaca jednotka, ktorá je umiestnená v strede, čím znižuje rozptyľovanie vodiča a podporuje bezpečné a intuitívne riadenie. Modulárna palubná doska s dotykovou obrazovkou integruje 12-palcový plne dotykový displej infotainmentu a 12-palcový digitálny prístrojový panel. Stredová konzola poskytuje pohodlný a veľkorysý úložný priestor.

Zdroj: TS Hyundai
Zdroj: TS Hyundai

Dvojfarebné ambientné podsvietenie poskytuje celkové osvetlenie interiéru vozidla IONIQ 6. Používatelia si môžu vybrať zo spektra až 64 farieb a šiestich dvojfarebných tém vyvinutých odborníkmi na farby, aby pomohli vodičom a cestujúcim cítiť sa uvoľnene a pohodlne. Režim Speed ​​Sync Lighting pridáva emócie k zážitku z jazdy zmenou jasu vnútorného osvetlenia v závislosti od rýchlosti vozidla. 4-bodové interaktívne pixelové svetlá na volante umožňujú jednoduchú komunikáciu medzi vodičom a vozidlom.

Zdroj: TS Hyundai
Zdroj: TS Hyundai

Odstránenie tlačidiel z predných dverí poskytlo viac voľného priestoru a viac úložného priestoru. Sedadlá Relaxation Comfort v prednom rade podporujú príjemný čas strávený vo vozidle jednoduchým nastavením sklonu sedadla. V súlade s témou Etická jedinečnosť modelu IONIQ 6 a inšpirovaní dnešnými ekologicky uvedomelými spotrebiteľmi, dizajnéri Hyundai aplikovali na exteriér trvalo udržateľné materiály. Príkladom je recyklovaný pigmentový náter z pneumatík po skončení ich životnosti či bambusový pigmentový náter na karosérii.

Interiér IONIQ 6 je tiež zdobený udržateľnými materiálmi a farbami. V závislosti od úrovne výbavy medzi ne patrí ekologická koža (sedadlá), recyklovaná PET tkanina (sedadlá), bio TPO koža (palubná doska), bio PET tkanina (strop), bio farba získaná z rastlinných olejov (dvere) a koberček z recyklovaných rybárskych sietí.