Bezemisný papamobil? Pápež zaviazal Vatikán k nulovým emisiám

2184
Pápež Benedikt XVI. na papamobile Triedy G.
Zdroj: Mercedes-Benz

Cirkev ťahá s Európskou úniou za jedno lano. I keď dopad elektrifikácie nebude veľký, vysiela jasnú správu.

Vatikán má rozlohu 44 hektárov. Len pre porovnanie, bratislavský Volkswagen sa rozprestiera na viac ako 200 hektároch plochy. Je teda jasné, že štát sám o sebe environmentálnu krízu nezvráti. Posiela však jasnú správu.

Volkswagen v Bratislave je takmer päťkrát väčší ako Vatikán.
Zdroj: Google Maps

Ekologické predsavzatie Európskej únie zaväzuje k uhlíkovej neutralite do roku 2050. Znamená to, že ľudia budú mocť naďalej vypúšťať emisie do ovzdušia, ale len v takom množstve, v akom je ich príroda schopná absobovať. K záväzku EÚ pristúpil aj Vatikán. Pápež František to oznámil v sobotu na klimatickom samite OSN. Informuje o tom portál Autoblog odkazujúc na agentúru Reuters.

“Aktuálny pandemický a klimatický vývoj, ktorý nie je relevantný iba pre životné prostredie, ale aj eticky, spoločensky, ekonomicky a politicky, negatívne ovplyvňuje predovšetkým životy najchudobnejších a najnáchylnejších,” povedal v odkaze pre samit.

Aktuálny papamobil Toyota Mirai jazdí na vodík.
Zdroj: Toyota

Z vyhlásenia Vatikánu je jasné, že plánuje v priebehu času nahradiť prakticky celú flotilu áut. Náhradou však nebudú iba elektromobily, ale aj hybridy. Či bude aj budúci papamobil čisto elektrický, zatiaľ nevieme. Aktuálne vozidlo Toyota Mirai jazdí na vodík a asi sa tak skoro meniť nebude.

Okrem vyrovnania emisií sa Vatikán zaviazal k rozumnejšiemu narábaniu s vodou a k vysádzaniu stromov. Navyše, už v roku 2008 začali s inštaláciou solárnych panelov a v roku 2019 zakázali jednorázové igelitové tašky. Do roku 2023 plánujú zvýšiť úroveň recyklácie z dnešných 65% na 75%. Pre porovnanie, úroveň recyklácie na Slovensku v roku 2018 predstavovala iba 36% (zdroj: Euractiv).

Zdroj: Reuters

Navyše, ekológia by sa mala stať dôležitou témou aj na cirkevných školách. Svätá stolica plánuje presadzovať aj túto agendu. Pápežovi Františkovi pritom otázka životného prostredia nie je cuzdia. Je veľkým podporovateľom Parížskeho dohovoru a nad odstúpením USA vyjadril veľký zármutok.