Manta-e príde! Opel škrtne spaľovacie motory a ešte tento rok ukáže vodíkové auto

545
Zdroj: Opel

Opel predbehol povinné štandardy EÚ. Od roku 2028 už nepredá ani jedno auto so spaľovacím motorom. Ani hybridné.

Opel má za sebou relatívne ťažké roky. Po partnerstve s General Motors prišlo PSA, ktoré spôsobilo v značke doslova revolúciu. Nie však v “načančanom” zmysle. Išlo o drastické škrty v rozpočtoch a zmeny, ktoré by sentimentálnych ľudí doslova priviedli k slzám. Z automobilky predurčenej na zánik sa tak stala značka, ktorá sa zaryto bije o svoju pozíciu a začala dosahovať zisky. Vyhrané však ešte nemá, nakoľko nové modely spod taktovky Stellantisu (firma, ktorá vznikla spojením PSA a FCA) stále nezastávajú 100% portfólia. Napríklad taká Insignia stále pochádza zo spolupráce s GM.

Zdroj: Opel
Zdroj: Opel

Čo Opel vytvoril s Francúzmi, to začalo prinášať úspech. Nižšie náklady, živší a mladíckejší dizajn… Tým sa dnes Opel začína odlišovať. Opel Mokka a Corsa sú toho dôkazom. Oba modely už značka ponúka ako elektromobily a najnovšie prišla s trúfalým plánom zbaviť sa spaľovacieho motora úplne. Špecifikácia je totiž spôsob, akým by vedela odstaviť nerentabilné časti spoločnosti a sústrediť sa len na tie, ktoré prinášajú zisk a majú budúcnosť. Tou je práve elektrický pohon.

Automobilka to myslí s elektrinou vážne. Dokonca tak, že investuje spolu s koncernom Stellantis dokopy 30 miliárd eur do vývoja nových technológií elektromobility. Pripravujú sa štyri nové platformy rozdelené podľa veľkostí automobilov a dojazdu. Okrem nich však uvedie aj vodíkové auto, a to už v tomto roku.

Zdroj: Opel
Zdroj: Opel
Mrkni naše nové video: