Wankel + vodík? Mazda má recept

Podľa oficiálneho magazínu automobilky Mazda sa zrejme čoskoro dočkáme návratu Wankelovej pohonnej jednotky.

2132

Zdá sa, že japonská automobilka Mazda má po dvoch rokoch váhania konečne jasno, ako naloží s osudom kontroverznej Wankelovej jednotky. Už na marcovom autosalóne predstavitelia automobilky naznačili, že v budúcnosti plánujú Wankel použiť. V najnovšom oficiálnom časopise Mazdy (Zoom-Zoom) nám automobilka bližšie priblížila možnosti jeho využitia v praxi.

Wankel ako generátor?

Je všeobecne známe, že zmeny otáčok Wankelu veľmi neprospievajú, vďaka čomu je jeho použitie v úlohe primárnej pohonnej jednotky náročné. Agregát naopak najlepšie pracuje v stálych optimálnych otáčkach, čo je ideálne práve pre dobíjanie batérií. Tejto myšlienke nahráva aj fakt, že Wankel je v porovnaní s konvenčnou spaľovacou jednotkou podstatne kompaktnejší.


Zdá sa teda, že Mazda rotačnú jednotku využije práve pri konštruovaní plug-in hybridnej jednotky, a to v úlohe generátora. Existujú však aj ďalšie možnosti využitia. Z testov automobilky vyplýva, že rotačná jednotka dokáže vynikajúco využívať vodík. Ekologicky ide o výborné riešenie, keďže výsledným produktom spaľovania vodíka je len čistá vodná para.

Mazda si však detaily zatiaľ necháva pre seba. Momentálne je stále vo hviezdach kedy, ako a či vôbec Mazda Wankelovu jednotku znova oživí.