Volkswagen T-Cross: Rodina je kompletná

1105

Volkswagen predstavil najmenšieho člena svojej rodiny SUV modelov. T-Cross je ešte kratší ako T-Roc, takže do mesta bude ideálny.

Najmenšie SUV z dielne Volkswagenu malo premiéru hneď na troch miestach naraz – v Amsterdame, Šanghaji aj v Sao Paule. Výrobca tým chcel podčiarknuť globálny význam novinky, ktorá sa bude predávať na troch kontinentoch sveta. Rovnako ako sesterský model Polo sa aj nový T-Cross bude vyrábať v španielskom závode Volkswagenu v meste Navarra. Do roku 2019 tam Volkswagen investuje približne jednu miliardu eur, aby mohol uspokojiť zvlášť rýchlorastúci dopyt po malých SUV.

Známa DNA

Konštrukčný základ pre T-Cross tvorí modulárna platforma s priečne uloženým motorom MQB (Modulare Querbaukasten), ktorá umožňuje umiestniť poháňanú prednú nápravu ďaleko dopredu. Pri dĺžke 4,11 metra je rázvor 2,56 metra relatívne dlhý, čo vytvára predpoklady pre veľkorysú kabínu s dostatočným miestom pre päť osôb. Maximálnu variabilitu interiéru zabezpečuje zadné sedadlo, pozdĺžne posuvné o 14 centimetrov – poskytujúce alternatívne väčší priestor na nohy vzadu alebo väčší batožinový priestor. Podľa polohy zadného sedadla má batožinový priestor základný objem od 385 do 455 litrov. Pri sklopení obidvoch častí asymetricky deleného zadného operadla vznikne rovná úložná plocha a maximálny využiteľný objem až 1 281 litrov (pri naložení po strop).

Má mnoho tvárí

Dizajn nového modelu T-Cross sa vyznačuje charakteristickými črtami modelov radu „T“ – výraznou maskou chladiča prechádzajúcou do predných reflektorov, atletickými bočnými líniami a širokými zadnými stĺpikmi karosérie.Novým prvkom sú zadné svetlá spojené čiernym pásom po celej šírke dverí batožinového priestoru. Aj v interiéri je to typický Volkswagen. Nechýba digitálny prístrojový panel, ktorý plynulo prechádza do displeja systému infotainmentu.Stredová konzola s ovládacími prvkami kúrenia a klimatizácie je natočená k vodičovi.

Zákazníci majú široké možnosti individualizácie vozidla vďaka 12 farbám karosérie, niekoľkým dizajnovým kompletom, vrátane línie R-Line, dizajnovým fóliám, farebným diskom z ľahkej zliatiny a veľkoplošným obkladovým panelom v kokpite. K dispozícii sú aj reflektory a zadné svetlá z LED.

Vyberie si každý

Pre nový T-Cross sú na výber štyri turbodúchadlom prepĺňané motory – tri benzínové a jeden naftový. Obidva benzínové trojvalce 1.0 TSI sú vybavené filtrom pevných častíc a dosahujú výkony 70 kW (95 k) a 85 kW (115 k). Špičkovým motorom je benzínový štvorvalec 1.5 TSI s výkonom 110 kW (150 k), ktorý bude dostupný koncom roka 2019. Ponuku dopĺňa štvorvalcový turbodiesel 1.6 TDI s výkonom 70 kW (95 k). Väčšina motorov sa dá na želanie kombinovať so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG. Všetky motory spĺňajú najnovšiu emisnú normu Euro 6d-TEMP.

Malý, ale bezpečný

Volkswagen T-Cross je sériovo vybavený mnohými asistenčnými systémami, ktoré boli doteraz vyhradené pre automobily vyšších tried. Spolu s vynikajúcimi deformačnými charakteristikami karosérie zvyšujú bezpečnosť posádky. Okrem toho, že znižujú riziko kolízie, prispievajú aj k zvýšeniu jazdného komfortu. Súčasťou sériového vybavenia je systém na monitorovanie premávky pred vozidlom Front Assist s rozpoznávaním chodcov a funkciou automatického núdzového brzdenia City Emergency Brake, asistent udržiavania vozidla v jazdnom pruhu Lane Assist, asistent rozjazdu do svahu, systém proaktívnej ochrany posádky, ako aj asistent pre bezpečnú zmenu jazdného pruhu Blind Spot Detection kombinovaný s asistentom pre vyparkovanie. Na želanie je k dispozícii systém monitorovania únavy vodiča, adaptívny radarový tempomat ACC a parkovací asistent Park Assist.

Kráča s dobou

T-Cross poskytuje digitálnu konektivitu a prepojenie s vonkajším svetom na najvyššej úrovni. Ovládanie a individualizácia jednotlivých funkcií má intuitívnu koncepciu. Smartfón sa dá nabíjať induktívne, až štyri rozhrania USB zvyšujú komfort posádke. Konektivitu podporuje aj voliteľný digitálny prístrojový panel Active Info Display a online služby Volkswagen Car-Net. K dispozícii je niekoľko systémov infotainmentu s uhlopriečkou displeja do 20,3 cm (8 palcov). Milovníkov kvalitnej hudby poteší aj audiosystém. Americký špecialista beats audio vyvinul pre T-Cross ozvučovací systém vybavený osemkanálovým zosilňovačom s celkovým výkonom 300 W a subwooferom.

Čo ďalej?

Ceny zatiaľ nepoznáme, ale slovenský cenník Volkswagenu T-Cross by mohol byť zverejnený už čoskoro, keďže predpredaj je ohlásený na koniec roka 2018. Pri pohľade na aktuálnu ponuku SUV modelov značky Volkswagen to vyzerá, že T-Cross bol už len posledným kúskom skladačky. V posledných rokoch však automobilový priemysel prechádza najväčšími zmenami vo svojej histórii a aj Volkswagen má pre nás prichystané ešte jedno prekvapenie. Áno, Nemci chystajú ešte jedno SUV, ktoré by malo prísť na trh v roku 2020, ale to už bude plne elektrické.