VIDEO: Škoda Slavia je šialený český kabriolet! Má dve miesta a farebné podsvietenie

3375

Nikto netušil, že to potrebuje vidieť, kým to neuvidel. Študenti zo Stredného odborného učilišťa Škoda Auto predstavili svoj nový počin. Nie je ním nič menšie, než Škoda Scala bez strechy, zadného páru dverí a akýchkoľvek zábran. Volali deväťdesiate roky, že chcú svoje podsvietenie naspäť!

Pri tvorbe žiackeho vozidla Slavia sa študenti nechali inšpirovať špeciálom Škoda 1100 OHC. Červený prototyp, predstavený v roku 1957, bol otvorený dvojmiestny športiak, ktorý Škoda koncipovala pre diaľkové preteky.

Škoda 1100 OHC.

Tradičná filozofia, netradičné prevedenie

Vďaka svojej plochej, aerodynamickej laminátovej karosérii a hmotnosti len 550 kg dosahovala Škoda 1100 OHC, poháňaná štvorvalcom s výkonom 92 koní a objemom len 1,1 litra, v závislosti na prevodových pomeroch, maximálnej rýchlosti 190 až 200 km/h. Pretekárske vozidlo je jedným z míľnikov teraz už 119-ročnej pretekárskej histórie automobilky Škoda. Jeden z dvoch vyrobených exemplárov dnes stojí v Škoda Múzeu v Mladej Boleslavi.

Zdroj: Škoda Storyboard

Aby hatchback Scala po vzore modelu Škoda 1100 OHC študenti prekopali na otvorený speedster Slavia, museli karosériu výrazne upraviť a niektoré časti navrhnúť kompletne od základu. Zosilnili konštrukciu podlahy, odstránili strechu, zavarili zadné dvere a z kompaktného hatchbacku s veľkorysou ponukou priestoru pre päť osôb vytvorili nekompromisný dvojdverový, dvojmiestny špeciál.

Zdroj: Škoda Storyboard

Pre optimalizáciu obtekania vzduchu nad zadnou časťou vozidla navrhli špeciálny kryt, ktorý dotvára tú správnu siluetu poctivého speedsteru. Celkom sa musíme priznať, že nás v redakcii zaujíma, čo sa pod týmto krytom nachádza. Predsa, predtým, ako sa sem nasťahoval, tu bolo miesto až pre päť osôb a naozaj príjemne veľký batožinový priestor. Teraz tam musí byť plocha minimálne pre jeden a pol europalety!

Zdroj: Škoda Storyboard

Tú sa tam ale nesnažte dostať. Vďaka 110-kilowattovému štvorvalcu 1,5 TSI pod prednou kapotou, ktorý roztáča predné kolesá cez sedemstupňový automat DSG, by sa pravdepodobne rýchlo rozsypala. Taká europaleta v strede vozidla by ani neprospela hmotnosti, ktorá sa vďaka ufiknutej streche ustálila na hodnote 1 210 kg.

Zdroj: Škoda Storyboard

Slavia, poctivá karosárska práca

Veľkú pozornosť venovali študenti hladkému prechodu medzi A-stĺpikom a dverami. Mimoriadne športový vzhľad dodávajú vozidlu dvadsaťpalcové kolesá z ľahkých zliatín, ktoré ukradli modelu Škoda Kodiaq RS. Brzdy a náboje kolies pochádzajú z Octavie RS. Pod prepracovanou podlahou nájdeme upravené výfukové potrubie.

Zdroj: Škoda Storyboard

Športové akcenty v interiéri vytvárajú štvorbodové bezpečnostné pásy a špeciálne pretekárske sedadlá značky Sparco, ktorých sedadlá a operadlá sú potiahnuté čiernou perforovanou kožou. Pozornosť upúta najmä kožená deliaca stena v čiernej farbe za sedadlami, v ktorej sú zabudované dva basové reproduktory.

Uf. Toto je trocha hrot!

Je tu aj subwoofer, ktorý má výkon 2 250 W, ostatné reproduktory potom 320 W. Do batožinového priestoru vozidla Slavia sa zmestia dva elektrické skútre značky Škoda. Tieto sklápacie elektrické skútre sú perfektným a ekologickým riešením pre takzvaný „posledný kilometer“ do cieľa cesty.

Zdroj: Škoda Storyboard

„Už na prvý pohľad pôsobí Škoda Slavia veľmi dynamicky. Zadný kryt s dvomi kvapkovitými vyvýšeninami, dvere batožinového priestoru a veľké kolesá dodávajú vozidlu veľmi športový vzhľad, ktorý ďalej umocňujú pretekárske sedadlá a štvorbodové bezpečnostné pásy. Študentom sa podarilo prepožičať vozidlu osobitný charakter a súčasne veľmi dobre zvládli konštrukčná výzvy pri prestavbe uzavretej karosérie na karosériu spider, „hovorí Zdeněk Stanke, vedúci tímu Akadémie Škoda.

„Pre každého žiaka Stredného odborného učilišťa Škoda Auto je možnosť zúčastniť sa projektu žiackeho vozidla veľkou cťou a výzvou. Majú možnosť zažiť vývoj a vznik vozidla od bieleho listu papiera až po hotové auto, a predovšetkým ho môžu sami vytvárať. Je skvelé, že pritom žiakmi podporujú odborníci z rôznych oblastí, ktorí ich tiež zasvätili do malých tajomstvo ich práce. Naozaj veľa si z toho odnesú pre ich budúcu prácu. Na Slavii sa mi páči predovšetkým to, ako možno hrou so svetlom a tieňmi dosiahnuť úplne mimoriadnych efektov, „dodáva Martin Slabihoudek, riaditeľ Stredného odborného učilišťa Škoda Auto.

NEPREHLIADNITE: