Na Priuse jazdil aj Harrison Ford či Julia Roberts. Hybridné Toyoty nás vozia už 20 rokov.

Od premiéry prvého sériovo vyrábaného hybridného automobilu na svete uplynulo 20 rokov. Toyota Prius posunula vývoj výrazne dopredu - znižovanie spotreby paliva a emisií sa stalo jedným z najdôležitejších faktorov rozvoja modernej motorizácie.

443

Toyota už dvadsiaty rok rokov určuje štandardy v hybridnej technológii. Štyri generácie hybridného pohonu predbehli z hľadiska technického pokroku a spotreby paliva riešenia iných producentov hybridných áut. Japonská automobilka už od roku 2001 rozširovala ponuku hybridných vozidiel a v súčasnosti ponúka na celom svete až 33 modelov.

Predaje hlásia 20 miliónov kusov

Vďaka bohatej ponuke a vynikajúcemu renomé áut so zážihovým motorom a elektromotorom predala na celom svete už 20 miliónov exemplárov. Prius ostáva od začiatku svojej histórie až dodnes najpopulárnejším hybridom na trhu a jeho celkový predaj sa blíži k 4 miliónom.

Hybridy Toyoty umožnili predísť emisiám 77 miliónov ton CO2 – do ovzdušia by sa dostalo o toľko viac oxidu uhličitého, keby si zákazníci namiesto hybridov kúpili autá poháňané benzínom podobnej veľkosti a výkonu. Predaj hybridov zároveň umožnil ušetriť 29 miliárd litrov benzínu, čiže toľko, koľko by stačilo na 1,5 milióna ciest zo Zeme na Mesiac.

Tajomný projekt

V roku 1994 začali v koncerne Toyota práce na tajomnom projekte označenom šifrou GXXI. Oddelenie riadil  Takeshi Uchiyamada, 47-ročný inžinier a fyzik, ktorého úlohou bolo vytvoriť automobil 21. storočia. O tom, na čom pracoval, sa svet dozvedel o tri roky neskôr na motoristickom veľtrhu v Tokiu, kde predstavili koncepčný model Prius s benzínovým a elektrickým hybridným  pohonom.

Obľúbené auto hollywoodskych hviezd

Prvá Toyota Prius debutovala v japonských autosalónoch tejto značky v decembri 1997. Išlo o upravený subkompaktný model Toyota Echo, sedanu ktorý neskôr dostal meno Yaris. To, čo  ukrýval pod kapotou, navždy zmenilo podobu motorizácie. Prvý komerčný hybridný pohon Toyoty pozostával z 1,5-litrového benzínového motora VVT-i s výkonom 58 kW a elektomotorom  s výkonom 40 konských síl. Hybridný systém s riadiacou jednotkou a automatickou prevodovkou využíval ich potenciál rozličnou intenzitou v závislosti od podmienok a úrovne nabitia  akumulátorov v danej chvíli. Maximálna rýchlosť predstavovala 160 km/h a priemerná spotreba predstavovala približne 5 l/100 km.

Prius získal titul Japan’s Car of the Year 1997-1998. Po  dvoch rokoch predaja výlučne v Japonsku  automobil začali vyvážať do Európy a USA a rýchlo sa stal obľúbeným autom hollywoodskych hviezd.  V priebehu rokov prítomnosti modelu Prius na kalifornskom trhu sa na dlhom zozname jeho slávnych majiteľov ocitli napríklad Harrison Ford, Jennifer Aniston, Matt Damon, Natalie Portman, Cameron Diaz, Julia Roberts, Leonardo DiCaprio a Tom Hanks. Prvá generácia si našla  123 000 kupcov – model sa počas celého obdobia výroby udržiaval na pozícii najpopulárnejšieho hybridu na svete.

Rozšírili ponuku modelov

V prvých rokoch prítomnosti modelu Prius na trhu predaj stúpal pozvoľne, ale Toyota nestrácala nádej a investovala do rozširovania ponuky hybridných modelov. V roku 2001  na japonskom trhu predstavili minivan Estima Hybrid. V roku 2006, keď ročný predaj hybridov v  Severnej Amerike prekročil 150-tisíc áut, dostali Američania hybridnú verziu svojho obľúbeného osobného automobilu – Camry. Vnútorná konkurencia populárnych modelov v hybridnom prevedení však neohrozila pozíciu modelu Prius ako najlepšie predávaného hybridu na svete – v roku 2008 prekročil pioniersky model hranicu milióna exemplárov.

Prius zabodoval

Šesť rokov po premiére modelu Prius sa v roku 2003 dostala na trh druhá generácia vybavená novým hybridným systémom. Motor 1,5 známy z prvej generácie, dostal o 8 percent viac výkonnosti, zatiaľ čo výkonnosť elektromotora vzrástla o 50 percent. Bol poháňaný inovovanou sústavou batérii s väčšou hustotou energie. Hybridný pohon s celkovou výkonnosťou 110 kW mal mimo mesta spotrebu 4,2 l/100 km. Druhý model Prius bol novou konštrukciou s celkom novým tvarom  – spolu s ním sa zrodila karoséria liftbagu v tvare klinu, odvtedy charakteristická pre tento model.

Druhý Prius zaznamenal globálny úspech – zákazníci kúpili 1 192 000 exemplárov, takmer desaťkrát viac ako modelu Prius prvej generácie. Vďaka tomu predaj hybridov Toyota prekročil v roku 2007 –  po desiatich rokoch existencie tejto technológie na trhu, počet 1 milión exemplárov.  Hybridy dostali krídla a vyšli z tieňa, vďaka čomu predal japonský výrobca počas nasledujúcich desiatich rokov ďalších 9 miliónov týchto automobilov.

Ikona ekologickej motorizácie

Tretia generácia modelu Prius vstúpila na trh v roku 2009. Nový model prešiel obrovskou metamorfózou. Motor sa zväčšil na 1,8 litra a celkový výkon narástol na 134 kW. Priemerná spotreba predstavovala menej ako  4 l/100 km. Nová silueta liftbacku získala status ikony ekologickej motorizácie.  Symbolom inovatívnosti boli solárne strešné panely, posilňujúce ventiláciu kabíny ako aj priehľadový displej HUD na čelnom skle. Prius 3. generácie získal titul Japan Car of the Year 2009 a ocitol sa na krátkom zozname nominovaných na cenu Car of the Year 2010. V Japonsku bol mnohokrát najčastejšie kupovaným autom roka a to nielen medzi hybridmi, ale v celkovom rebríčku všetkých osobných automobilov.

Európske hybridy

V roku 2010 začala Toyota rozširovať ponuku hybridov o populárne modely aj v Európe.  Predstavila Auris Hybrid, ktorý rýchlo predbehol model Prius na zozname najpopulárnejších hybridných modelov na  starom kontinente Výrobu bola spustili vo Veľkej Británii a pod kapotou pracoval ten istý hybridný pohon ako v modeli Prius 3. generácie. O tri roky neskôr  predstavili Auris vo verzii Touring Sports (kombi), dostupný s hybridným pohonom. Auris v dlhšej verzii získal kufor s objemom 530 litrov, ktorý sa po zložení zadných sedadiel zväčšil na 1 658 litrov. Novinkou Aurisu Touring Sports v hybridnej verzii bola možnosť pripojiť príves s hmotnosťou do 345 kg. Je to prvý hybridný automobil Toyota, ktorý disponuje takouto funkciou.

O dva roky neskôr sa na trhu objavil hybridný Yaris – najlacnejší a najúspornejší hybridný automobil na trhu a súčasne technicky najmodernejšia verzia v dovtedajších dejinách tejto mestskej Toyoty s európskym rodokmeňom. Aj tu pracuje hybridný pohon s konštrukciou podobnou Priusu, ale v menšej a ľahšej verzii. 1,5-litrový benzínový motor pracuje v Atkinsovom cykle spolu s elektromotorom generujú výkon 100 kW. Automobil spotrebuje 3,1 l/100 km paliva a generuje 79 g/km CO2. V súčasnosti je na trhu dostupný Yaris 3. generácie po liftingu a už onedlho sa v autosalónoch objaví verzia po druhom redizajne aj so zdokonaleným hybridným pohonom.

Prius a jeho rodina

V roku 2012 automobilka Toyota nielenže uviedla na trh najmenší a najlacnejší hybrid – Yaris Hybrid, ale takisto obohatila ponuku o dva ďalšie modely, ktoré majú v názve značku Prius. Rodina  Prius sa rozšírila o 7-miestny minivan Priusa+ a Priusa Plug-in Hybrid, ktorý predstavuje preklenutie medzi hybridnými a elektrickými automobilmi.  V obidvoch modeloch Toyota použila lítium-iónové batérie namiesto  nikel-vodíkovej, ktorá je využívaná v ostatných hybridoch Toyota.  V prípade  Priusa+ išlo o čo najväčšiu úsporu miesta v automobile a v Prius Plug-in sa zasa vďaka tomu podarilo získať  dojazd  25 km výlučne na elektromotore, ktorý využíval zároveň energiu dobitú z vonkajšieho zdroja, ako aj získanú z brzdenia.  V roku 2017 bola predstavená  2. generácia modelu Priusa Plug-in Hybrid s dojazdovou vzdialenosťou 50 km a maximálnou rýchlosťou jazdy so samotným elektromotorom 135 km/h.

Majstri sveta

Ak si niekto myslel, že hybridné automobily sú predovšetkým úsporné autá do mesta, ten sa v roku 2014 presvedčil, že je to len čiastočná pravda.  V treťom roku účasti na svetovom šampionáte vytrvalostných súťaží  (FIA WEC)  Toyota získala Pohár konštruktérov a dvaja víťazní jazdci – Sebastien Buemi a Anthony Davidson sa stali majstrami sveta. Zabodovalo hybridné pretekárske auto novej generácie  Toyota TS040 Hybrid s celkovým výkonom 1000 kW. Je veľmi zaujímavé, že reálnu konkurenciu pre výkonnú Toyotu predstavovali výlučne hybridné automobily iných výrobcov – konvenčné autá najprestížnejších športových značiek sa ani nepriblížili k výsledkom, aké dosiahli benzínovo-elektrické vozidlá.

Hybridné novinky

Rok 2016 priniesol v rozvoji hybridnej technológie ďalší prelom – na trh prišiel  Prius 4. generácie. V novom modeli sa spotreba paliva znížila až o 15% na 3,3 l/100 km a  emisie CO2 na 76 g/km. Miniaturizácia súčasti pohonu zasa ušetrila miesto v kabíne aj v kufri. Nový pohon s výkonom 122 kW KM bol prispôsobený tak, aby vo väčšej miere využíval elektromotor.

Nový Prius je prvým modelom skonštruovaným podľa koncepcie globálnej modulárnej architektúry Toyota (TNGA. V tejto architektúre vznikol rovnako pohon, ako aj konštrukcia podvozku. Platforma TNGA zabezpečuje vysokú spoľahlivosť a stabilitu pri jazde, nízko položené ťažisko a vysokú úroveň bezpečnosti. Potvrdil to titul najbezpečnejšieho automobilu v triede veľkých rodinných automobilov (Best in Class), ktorý modelu Prius udelil Euro NCAP 2016.

Crossovery aj SUV-čka si v posledných rokoch získavajú čoraz väčšiu popularitu, a preto Toyota nezanedbáva ani tento segment a obohatila ponuku o dva nové modely s hybridným pohonom. Prednosti modelu Prius boli využité na vyvinutie celkom novej pozície v ponuke Toyoty – kompaktný crossover  C-HR. Auto vzniklo na rovnakej platforme a dostalo ten istý pohon. Automobil sa vo svojom segmente vyníma jedinečným dynamickým vzhľadom, ktorému dominuje motív diamantového tvaru. Vďaka spotrebe paliva na úrovni 3,6 l/100 km a emisii CO2 82 g/km je  Toyota C-HR patrí medzi najúspornejšie crossovery na našom trhu.

Súčasne s novým modelom Prius bol predstavený aj  RAV4 Hybrid. Predchodca segmentu  SUV s hybridným pohonom je najúspornejším, najvýkonnejším a najrýchlejším RAV4 v dejinách tohto modelu. Pohon s celkovým výkonom 197 kW pozostáva z 2,5-litrového zážihového motora 2.5 16V VVT-i a elektomotora.  Auto zrýchľuje z 0 na 100 km/h za  8,3 s a spotrebuje priemerne 5,1 l/100 km. V režime  EV sa môže pohybovať rýchlosťou 50 km. RAV4 Hybrid je dostupný aj s pohonom všetkých štyroch kolies E-Four. Elektromotor s výkonom  68kW, umiestnený vzadu, pracuje nezávisle od predného elektromotora a poháňa len zadné kolesá. Na klzkom povrchu a pri rozbiehaní hladko prepína do režimu pohonu všetkých kolies a tak maximalizuje priľnavosť, stabilitu a ovládateľnosť aj na klzkom povrchu či v zákrutách.