TEST: Volkswagen Tiguan Allspace | 21 centimetrov

3106

Z SUV Volkswagen Tiguan sa postupne stal Golf pre 21. storočie. V dnešnej dobe nájdete automobilku bez sedemmiestneho modelu už veľmi zriedkavo a práve preto dávalo predstavenie dlhej verzie Tiguan Allspace taký zmysel. Rodiny možno nerastú, no ich náklad a batožina veru áno.

Ponuky automobiliek sa rozrastajú do všetkých smerov. Pokiaľ by vám nebodaj nevedela žiadna z globálnych značiek vyhovieť, asi hľadáte helikoptéru, loď či vznášadlo. Sedem miestne SUV sa stali povinnou jazdou pre mainstreamové značky a dokonca v niektorých prípadoch už ani nejde o najväčšie modely z ich ponuky.

Volkswagen Tiguan je aj vo svojej druhej generácii skvele zvládnuté SUV a bolo úplne logickým krokom z neho vyrobiť sedemmiestnu verziu. Produkty Volkswagenu vynikajú svojím famóznym balením, no modely s trojicou radov sedadiel dokážu dizajnérom často spútať ruky.

Do 21 centimetrov navyše bolo nutné vopchať tretí rad sedadiel, väčší batožinový priestor, mierne viac priestoru pre zadných pasažierov a nesprzniť proporcie auta. Poviem to jednoducho: „Hrali ste už niekedy tetris na najvyššej úrovni?”

Mikroskop

Zmeny, ktoré nastali medzi krátkou verziou a verziou Allspace nie sú na prvý pohľad úplne jasné. Jediným zásadným rozdielom z hľadiska exteriéru sú predĺžené zadné dvere, ktoré dávajú ako jediné zjavne najavo 21 centimetrový nárast dĺžky vozu. Rozchod kolies narástol o 4 milimetre na predných kolesách a na zadných o ďalších 6.

Výška klesla o ďalších 6 milimetrov, čo sa odzrkadlilo napríklad pri otváraní piatych dverí kufra, ktoré zasahujú o 10 milimetrov nižšie, než v prípade krátkej verzie. Možno si poviete, že ide o šialene zanedbateľné hodnoty, no nezabúdajte na to, čo všetko bolo nutné do verzie Allspace nabaliť a zachovať jej rozmery a proporcie v rozumných medziach.

No a k exteriéru je samozrejme nutné dodať, že sa Volkswagen snažil zachovať predĺženú verziu, naďalej relatívne schopnú pri jazde na nespevnených cestách. S tou to, samozrejme, majitelia preháňať rozhodne nebudú, no trh si tieto schopnosti žiada.

Tetris

No a teraz si môžeme povedať, čo vlastne spôsobila táto neuveriteľne puntičkárska hra na milimetre. Rázvor kolies narástol z 2681 milimetrov na 2790. Priestoru na zadných sedadlách zostalo pocitovo naďalej na rozdávanie, no dlhšie zadné dvere uľahčujú nastupovanie do tretieho radu sedadiel.

V prípade predĺženej verzie sa podarilo inžinierom vopchať do kufra aj so sedadlami tretieho radu rovných 700 litrov batožinového priestoru. To je samo o sebe o 85 litrov viac, než ponúkne kratšia verzia. Pokiaľ by ste však nepotrebovali tretí rad sedadiel, päťmiestna konfigurácia Allspace ponúkne ďalších 60 litrov priestoru navyše a pri sklopení druhého radu sedadiel tromfne sedemmiestnu verziu až o 145 litrov.

Nutnosť tretieho radu sedadiel si teda poriadne rozmyslite, keďže sa ním môžete pripraviť v celkovom balení až o 205 litrov batožinové priestoru. Po sklopení tretieho radu sedadiel vám však k dispozícii zostáva skutočne skromných 230 litrov priestoru. Pre lepšiu predstavu, to je batožinový priestor len o 21 litrov menší, než ponúka najmenší Volkswagen up!.

No a to si treba uvedomiť, že tretí rad sedadiel nie je žiadne terno. Jednak z toho dôvodu, že pre dospelého jedinca nejde o pohodlné miesto na sedenie a z druhého dôvodu, že neponúka istenie ISOFIX pre detské sedačky. Tým pádom sú vhodné jedine pre deti, ktoré dosiahli výšku 150 centimetrov alebo pre deti, ktoré už nepotrebujú autosedačku, no stačí im jednoducho podsedák.

Zamatový dobrodruh

V ľahkom teréne to Tiguanu Allspace celkom ide. Samozrejme, netreba ho topiť v blate či s ním brodiť rieku. To by skutočne nemuselo dopadnúť dobre. Ponúka však 201 milimetrovú svetlú výšku a s off-road balíkom o 7,9 stupňa lepší nájazdový uhol vpredu (26,2 stupňa) a o 1,1 stupňa vzadu (23,3 stupňa).

Systém 4 MOTION Active Control s možnosťou nastavenia jazdného profilu ponúka štyri režimy, z toho tri pre jazdu po nespevnených cestách. Z testov vyplynulo, že cestičky v úpätiach Malých Karpát zvládol Tiguan bez akéhokoľvek zaváhania, prešmyku kolies a ani len omylom sme sa mu nedostali na limit.

Samozrejme, cesty mimo terén sme absolvovali so zvoleným príznačných režimom. Tým sme auto ušetrili od nevedomosti a „hádania“, na akom povrchu sa nachádza. Absolútne postačujúcim spoločníkom sa ukázali klasické cestné pneumatiky. Slabší variant známeho dvojlitrového štvorvalca TDI, s výkonom 110 kW/150 koní, sa ukázal byť ako všestranná jednotka.

Treba si uvedomiť, že moderné autá toho zvládnu omnoho viac, než by sme od nich niekedy čakali alebo potrebovali.

Praktický a povedomý

Slabšia naftová motorizácia si pýta mimo mesta 5,2 litra a  na diaľnici 6,7. V meste zhltne rovných 7 litrov paliva na 100 km. Výkon 150 koní je pre Allspace absolútne adekvátny. Pokiaľ však počítate s tým, že auto budete využívať do posledného centimetra kubického, pouvažujte nad silnejšou motorizáciou. Vyslovene len za účelom výkonovej rezervy.

V každom prípade, najväčšou výhodou Tiguanu je vec, ktorú osobne nazývam iPhone faktor. Predáte svojho starého Golfa, aby ste mali kam usadiť a pobaliť svoju rodinu. Prakticky sa len presuniete z menšieho staršieho auta do väčšieho a novšieho.

Volkswagen nemení pozíciu ovládacích prvkov a prvkov interiéru už dlhé roky. Preto sa budete cítiť doma hneď ako si sadnete za volant.

Euro NCAP: 5 hviezd, 2016
Základná cena modelu – Volkswagen Tiguan Allspace 2.0 TDI Trendline: 30 700 €
Základná cena testovanej verzie – Volkswagen Tiguan Allspace 2.0 TDI 4MOTION DSG Highline: 40 820 €
Záruka: 2 roky (rozšírenie za príplatok)
Registračná daň: 260 €
Technické údaje:

Technické údaje 
Motor
Typ motora:vidlicový, vznetový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1968
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:110 (150)/4000
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:340/1750-3000
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:198
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:9,9
Spotreba - mesto/mimo/kombi [l/100 km]:6,8/5,3/5,9
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:700
Objem nádrže [l]:60
Prevádzková hmotnosť [kg]:1775
Rozmer pneumatík:215/65 R17
Dĺžka [mm]:4701
Šírka [mm]:1839
Výška [mm]:1674
Rázvor [mm]:2787
NEPREHLIADNITE: