TEST (+video): Honda Jazz i-MMD | Dospelý prístup

1435
Zdroj: Redakcia

Musím sa priznať, že aj keď mám rád všetky druhy áut a najradšej sa vidím vo veľkom neprémiovom kombi, mám ohromnú slabosť pre malé autá. Najlepším z nich bola podľa mňa a mnohých mojich kolegov Honda Jazz. Je otázne, čo s týmito názormi narobila absolútne brutálna zmena filozofie pohonu.

Malá Honda Jazz si vďaka mnohým svojim talentom stála akosi mimo všetkých tabuliek, segmentov a štandardov. Novinka v tom naďalej pokračuje, ale bez jedného pomerne typického prívlastku. S jej príchodom sme sa totiž v tomto modelovom rade rozlúčili s manuálnou prevodovkou a lahodnými hladkými benzínovými motormi.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Aj keď, hladký 1,5-litrový štvorvalec pod kapotou aj naďalej nájdete, no vašej pravej nohe je doslova na niekoľko komponentov vzdialený. Jazz teda nedostanete s iným ako hybridným pohonom a inou ako „automatickou“ prevodovkou. O nej si toho ešte povieme, pretože som asi na jej označenie nezvolil práve správne pomenovanie.

Na’vi

Pokiaľ nemáte potuchy, kam týmto slovíčkom mierim, predná maska auta mi náramne pripomína postavičky z kmeňa filmového Avataru.

Avatar navi GIF - Find on GIFER

Japonský dizajn nie je pre každého, no je nutné povedať, že Jazz si s ničím na ceste nepomýlite. Siluetu MPV a dobre presvetlenú kabínu si však model zachováva aj v štvrtej generácii.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Dobré mravy

Honda Jazz zatiaľ zostáva verná svojmu známemu receptu a to isté platí aj pre interiér. Výhľad zo sedadla vodiča je perfektný vďaka rozvetvenému A-stĺpiku. Čím bližšie sedíte k volantu, tým viac využívate potenciál tohto okna. Čím ďalej, tým viac vám pri sebe stĺpiky splývajú do jedného.

Magické sedadlá si našli miesto aj do novej generácie Jazzu a sú veľmi dobrým argumentom pre kúpu tohto auta
Zdroj: Redakcia

Pri výške 185 centimetrov som cez bočné okno videl ešte pohodlne.
Vypracovanie materiálov je výborné, no vo svojom okolí nájdete aj tvrdé plasty. Napríklad na vrchu a spodku palubnej dosky či vo výplniach dverí.

Kufor sa pre hybridný pohon medzigeneračne zmenšil o 50 litrov. Osobne, nevedieť o tom z tabuliek, ani si to nevšimnem
Zdroj: Redakcia

Miesta, na ktorých zaručene príchádzate do kontaktu s obložením interiéru sú ale obložené mäkčenými materiálmi, napríklad na stredovom tuneli či v okolí elektrického ovládača okien.

Magické sedadlá si našli miesto aj do novej generácie Jazzu a sú veľmi dobrým argumentom pre kúpu tohto auta
Zdroj: Redakcia

Nový Jazz pokračuje vo filozofii modelu, ktorý je kompaktný zvonku a obrovský vo vnútri. Na zadné sedadlá sa „za seba“ posadím s takou veľkou rezervou, že by som rád tento priestor ukázal niektorým prémiovým sedanom, aby sa nad sebou zamysleli.

Palubná doska je krásne čistá a s dvojramenným volantom pôsobí až mierne futuristicky
Zdroj: Redakcia

Aj naďalej sú prítomné sedadlá „Magic seats“, ktoré môžete vyklopiť alebo sklopiť do úplnej roviny, čo je v segmente samozrejme unikátne. Vďaka hybridnému pohonu však klesol objem kufra o rovných 50 litrov, no pod jeho podlahou pribudol odkladací priestor s odtokom. Je vhodný na zablatené topánky či predmety nehodné prevozu v kabíne alebo v čalúnenom priestore kufra.

Paralelný hybrid?

Komu nie je táto koncepcia známa, Honda tento princíp použila aj v prípade modelu CR-V. V tomto ohľade prišlo v prípade Jazzu k najväčšej revolúcii. Obľúbený 1,5-litrový benzínový štvorvalec je síce pod kapotou prítomný, no nie je nijakým spôsobom spojený s kolesami či dokonca elektromotorom. Slúži výhradne k dobíjaniu batérie, ktorá poháňa elektromotor pracujúci na predných kolesách.

Pri pohľade pod kapotu by ste na novú koncepciu pohonu asi ani neprišli. Možno tak s výnimkou oranžových hadíc pre vysokonapäťové vedenie.
Zdroj: Redakcia

V tabuľkách sa síce dočítate, že spaľovací motor dosahuje maximálny výkon 72 kW/98 koní, no funguje skutočne len ako generátor energie pre batériu. Elektromotor však produkuje celých 80 kW/109 koní a so svojím šťavnatým krútiacim momentom 235 Nm prakticky od nulových otáčok budí dojem, akoby bol pod kapotou aspoň 1,8-itrový motor. Rovnako by som teda mohol uviesť na pravú mieru, že elektromotor prakticky nepotrebuje prevodovku, a tak posiela na predné kolesá svoj výkon cez jeden fixný prevodový stupeň.

Dojmy?

Čo musím na interiéri vychváliť do nebies je multimediálny systém. Má obrovské softvérové tlačidlá, výrazne rozlíšiteľné sýtymi farbami a jednoduchú logiku. Navigačný systém je po rokoch sklamaní v Honde skutočne svieži a prepracovaný, a pokiaľ by ste sa aj náhodou zahrabali hlboko do vrstiev menu, čo je veľmi nepravdepodobné, „domov“ či o krok späť sa vrátite vďaka fyzickým tlačidlám.

Multimediálny systém patrí k špičke triedy. Je jednoduchý, má peknú grafiku a neobsahuje nič zbytočné, čo by vám prekážalo.
Zdroj: Redakcia

Tie sú celkom zaujímavé a musím povedať, že mi nový pohon pomerne výrazne evokuje predošlú generáciu s CVT prevodovkou. Je to spôsobené aj tým, že otáčky spaľovacieho motora/generátora do veľkej miery kopírujú polohu vašej pravej nohy na „plynovom“ pedále, čím dodáva adekvátne množstvo energie do batérie. Odozva na plyn však bohužiaľ nie je okamžitá ako v klasických elektromobiloch.

Keďže Jazz „prakticky“ nemá konvenčnú prevodovku, preradenie Z „D“ do „R“ trvá len zlomok sekundy. Vynikajúca devíza pri parkovaní.
Zdroj: Redakcia

Medzigeneračný rozdiel 130 kilogramov v neprospech novinky vzal Jazzu charakter malého veselého chuligána v zákrutách. Na druhej strane, vďaka tejto objemovke je auto pokojnejšie, lepšie sedí na ceste a vo vyšších rýchlostiach pôsobí stabilnejšie. Devízou najčerstvejšej Hondy je aj výborný polomer otáčania a ľahučké riadenie, ktoré síce oceníte v meste, no vo vyšších rýchlostiach vám môže pripadať mierne preposilované. Na druhej strane, auto s ním nie je nervózne, vďaka „pomalému“, teda miernemu, riadeniu.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Dôvodom, prečo je Jazz dostupný len ako hybrid, sú samozrejme emisie, ktoré elektrifikáciou výrazne klesli. Kým na diaľnici narazíte na spotrebu 5,7 litra, ktorá nie je nijak špeciálna, mimo mesta sa na vás usmejú rovné 4 litre a v meste len 3,5 litra.

Základná cena modelu – Honda Jazz 1.5 i-MMD Comfort: 19 590 €
Základná cena testovanej verzie – Honda Jazz 1.5 i-MMD Executive: 22 390 €
Euro NCAP: netestované
Záruka: 3 roky/100 000 km
Registračná daň: 360 €

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, zážihový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1498
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:80(109)
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:235
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:175
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:9,5
Spotreba - mesto/mimo/kombi [l/100 km]:2,5/4,3/3,7
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:304
Objem nádrže [l]:40
Prevádzková hmotnosť [kg]:1300 - 1318
Rozmer pneumatík:185/55 R16 87H
Dĺžka [mm]:4044
Šírka [mm]:1694
Výška [mm]:1526
Rázvor [mm]:2517