TEST KIA EV6 GT: Konečne! (FOTO a VIDEO)

1407
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Rodinná automobilka z Južnej Kórey akoby pomimo stvorila športový elektromobil a kafrá do roboty značkám, pre ktoré je motoršport všetko. A kafrá skutočne odvážne.

Konečne to prišlo! Po mesiacoch čakania sme otestovali Kiu EV6 GT. V najostrejšej verzii by sa tvárila veľmi decentne, keby ju v automobilke neobalili do špeciálnych racingových polepov. Napriek tomu sa ale rozdiely oproti klasickým motorizáciám dajú zbadať.

Po prvé, predná maska, ktorá je uspôsobená na efektívnejšie hltanie vzduchu a chladenie batérií. Po druhé, na zadnom nárazníku pribudol difúzor. Po tretie, limetkové štvorpiestové brzdové strmene na 380-milimetrových kotúčoch vpredu a 360-milimetrových vzadu skryté za 21-palcovými diskami. Ďalej o pol centimetra znížený adaptívny podvozok s úplne novou geometriou aj ladením, elektricky riadený samosvorný diferenciál s plnou škálou vektorovania od 0 do 100 percent. No a parametre?

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Toto nie je rodinná Kia!

Maximálna rýchlosť 260 kilometrov za hodinu s výkonom 585 koní a najvyšším krútiacim momentom 740 Newtonmetrov. Toto monštrum zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,5 sekundy, čiže rýchlejšie ako 8 zo 14-tich konfigurácií Porsche Taycan, a aj ako vrcholné športové elektrické BMW i4 M50. A EV6 GT sa v pretekoch na štvrť míle postavila aj proti spaľovacím rivalom, mnohým z nich to natrela.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Zatiaľ čo elektromotor vpredu je totožný s bežnou EV6-tkou, zadný elektromotor využíva špeciálne vinuté cievky, ktoré znižujú straty a skracujú odozvu vo vysokých rýchlostiach. A aby išla EV6 GT bomby stále, inžinieri zabudovali aj dvojstupňový silikónkarbidový menič prúdu. Výkon elektromotora vpredu predstavuje 160 kilowattov a výkon zadného 270 kilowattov!

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Aby auto po čase nakladačky nezhaslo a neznižovalo výkon ako váš procesor na prehriatom počítači, vymenili klasické EV6-tkové chladenie kvapalinou za GT-čkové chladenie olejom. Inými slovami, vpredu pohon poznáte, vzadu ide o úplne novú technológiu.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Elektrické drifty?!

V rámci úprav v EV6 GT zmenili aj riadenie. Okrem toho, že je priamejšie, jeho chod je kratší. Keď máte kolesá vytočené do jednej strany, vytočiť ich do opačnej zvládnete za menej otáčok ako v bežnej EV6-tke. Znamená to agilnejšie správanie na pretekárskej trati, no netreba zabúdať, že elektromobil váži viac ako spaľovák.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Pohotovostná hmotnosť tohto auta je 2125 kilogramov a vy to rozhodne cítite! Pod zadkom vám pracuje poriadna masa, ale pracuje presne podľa toho, ako si poviete. A je tu ešte jedna funkcia. Verili by ste, že niekedy v živote bude možné na elektrickom crossoveri driftovať? Dá sa to. Zabudnite ale na čokoľvek, čo ste sa o driftovaní naučili doteraz.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

No a takmer sme zabudli na kabínu. Tá sa netvári nijako superšportovo. Máte tu tradičný komfort bežnej palubnej dosky, vysokého stredového tunela a ešte aj toto bezdrôtové nabíjanie na telefón, ktoré by ste rozhodne nemali používať počas ostrej jazdy, inak si rovno môžete objednať termín na výmenu rozbitého displeja. Bezo zmeny zostal aj kufor, ktorý má v základe 480 litrov. Na druhej strane, samozrejme, nechýbajú limetkové detaily v podobe prešívania, športové sedačky s perfektnou oporou a tlačidlo na privolanie hurikánu… limetkový gombík GT na volante.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

KIA EV6 GT je autom, ktoré jednoznačne posúva hranice azda všetkého. Na trhu máte autá, ktoré slúžia. Potom autá, ktoré bavia, a napokon sú tu autá, na ktoré by ste mali mať špeciálnu kategóriu vodičáka rovnako ako na silnejšie motorky. Bez ohľadu na to, že z nich nevychádza rev a rachot spaľovacích motorov. Nikto nikdy nečakal, že Kia, ktorá je známa svojimi rodinnými autami pre život, stvorí toto. Supervýkonný a superzábavný crossover, ktorý v mnohých ohľadoch kafrá do roboty aj superšportom.

Cena testovanej verzie od: 75 590 eur
Euro NCAP: 5 (2022)
Registračná daň: 33 eur
Záruka: 7 rokov / 150 000 kilometrov
Typ pohonu: elektromobil
Najvyšší výkon systemu [kW(k)] 430 (585)
Najvyšší krút. moment [Nm / ot./min]: 740
Maximálna rýchlosť [km/h]: 260
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]: 3,5
Spotreba WLTP [kWh / 100 km]: 20,6
Batožinový priestor [l]: 480 + 20 vpredu
Kapacita trakčnej batérie [kWh]: 77,4
Pohotovostná hmotnosť [kg]: 2125
Dĺžka [mm]: 4695
Šírka [mm]: 1890
Výška [mm]: 1545
Svetlá výška [mm]: 155
Rázvor [mm]: 2900