TEST Ford Focus Active: Hviezda na vrchole rebríčka, no aj tak vyhasína (FOTO a VIDEO)

1408
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Presadiť sa s kombíkom v dobe, ktorá jednoznačne fandí SUV-čkam, nie je jednoduché. Napriek tomu je stále na trhu dostatočná ponuka pre ľudí, ktorých prioritou je praktickosť a nemajú potrebu pozerať sa na svet z výšky. Ford Focus vo výbave Active je autom, ktoré do bodky spĺňa všetky podmienky praktickosti.

Dizajn tohto auta vám už je dobre známy a trochu na ňom cítiť jeho vek. Facelift z roku 2021 však priniesol niekoľko zmien. Logo Fordu už nie je na kapote, ale na mriežke chladiča, hmlovky sa presunuli o niečo vyššie a novinkou sú aj Full LED svetlomety už v základe. Vyzerajú ostrejšie a kompaktnejšie.

Zboku sa môžete pozerať na 17-palcové disky kolies s praktickými veľkými pneumatikami 215/55 a nechýba ani decentné oplastovanie lemu karosérie s hliníkovými ozdobami v nástupnej časti a na nárazníkoch. Zadok je relatívne jednoduchý a koncové svetlá sú zmenené minimálne. Najzaujímavejšie ale je, že toto auto má skutočné a priznané koncovky výfuku! Dnes takmer raritné.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Praktický ako málokto

Kufor poskytne ozrutných 635 litrov s takmer zvislými stenami. Toto auto má bez 5 litrov rovnaký kufor ako Škoda Octavia Kombi. A podobne ako u konkurenta, zvislé steny nie sú jediným praktickým prvkom, ktorý automobilka v aute priniesla.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Za všetky spomenieme roletu krytu batožinového priestoru, ktorá sa dá celá vybrať potiahnutím jedného putka. Bez nutnosti predkláňať sa a špiniť si kolená o nárazník. Chýbať nemôže ani priestrannosť na zadných sedadlách. V rázvore s dĺžkou 2,7 m sa tiež radí medzi to naj v ponuke.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Pred vodičom sa nachádzajú stále analógové budíky s malým 4,2-palcovým displejom. No hlavnou pofaceliftovou dominantou v interiéri je nový operačný systém Sync 4 v obrovskom 13,2-palcovom multimediálnom displeji. Má veľmi pekné grafické rozhranie a integruje prakticky všetky ovládače priamo do obrazovky. 

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Pod kapotou testovacieho Focusu Active sme našli mild-hybridný jednoliter Ecoboost mHev so sedemstupňovou automatickou prevodovkou. To znamená výkon 92 kilowattov a najvyšší krútiaci moment 210 newtonmetrov. Zrýchlenie z nuly na stovku zvláda za 10,4 sekundy a to vôbec nie je málo. Na druhej strane oceňujeme sprevodovanie a elektrickú dopomoc, ktoré v meste robia z Focusu Active až prekvapivo pružné auto.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Pri jazde 50-tkou točí EcoBoost približne 1550 ot./min., 90-tka znamená 1800 otáčok za minútu, 130-tka 2700 otáčok a spotreba WLTP predstavuje 5,3 6,6 l/100 km. Realita? Jednoznačne. Po meste sme jazdili za 6,7.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Prilepený na ceste

Ford je preslávený svojou priľnavosťou k vozovke, priamym riadením a perfektnou stabilitou v zákrutách. Napriek tomu, že toto auto je oproti bežnému Focusu o približne tri centimetre vyššie, stále drží, akoby ho mamutom prilepili o vozovku. Podvozok tohto auta sa osvedčil aj na tejto rozbitej štrkovej ceste.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

To, že s jednolitrom nevnímam rýchlosť na bežných cestách, je chvályhodné dvakrát. Raz kvôli odhlučneniu EcoBoostu a raz kvôli podvozku. A keď je už reč o vyššom podvozku, jeho svetlá výška predstavuje 16 a pol centimetra, čiže úplne porovnateľne s mnohými crossovermi a aj niektorými autami, ktoré si dovoľujú nazývať sa SUV.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Ford Focus Active je kombíkom do voza aj do koča. Ponúka štandardnú karosériu s niektorými vlastnosťami SUV. A keď sa pozrieme na ponuku odolnejších kombíkov, dá sa povedať, že je jeden z posledných preživších. Ale tiež nie nadlho.

Podobne ako v prípade Volkswagenu Passat, aj Ford Focus dopláca na modely SUV a emisné normy. Automobilka Focus stiahla z USA a aj z mnohých ďalších trhov. A v roku 2025 by výrobu mala zastaviť úplne. Čiže ak máte záujem o nový Focus, veľa šancí už nemáte.

Pohon: mild hybrid, benzin
Valce: 3
Zdvihový objem [cm3]: 998
Najvyšší výkon spal. motora [kW(k) / ot./min.] 92(125)
Najvyšší krút. moment [Nm / ot./min]: 240 / 2500 (mHEV)
Maximálna rýchlosť [km/h]: 193
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]: 10,4
Spotreba WLTP [l/100 km] 5,3-6,6
Batožinový priestor [l]: 635
Objem nádrže [l]: 52
Pohotovostná hmotnosť [kg]: 1378
Dĺžka [mm]: 4693
Šírka [mm]: 1825
Výška [mm]: 1536
Svetlá výška [mm]: 165
Rázvor [mm]: 2700
Cena od: Ford Focus Kombi EcoBoost M6 Titanium: 26 390 eur
Cena testovanej verzie od: Ford Focus Kombi EcoBoost mHEV Active: 293 390 eur
Euro NCAP: 5 (2019)
Registračná daň: 55
Záruka: 5 rokov / 120 000 km