Suzuki Jimny nepresvedčilo na crashtestoch

348

Do Suzuki Jimny sme sa zamilovali už pri zverejnení prvých fotografií. Drobec má však jeden problém a tým sú slabé výsledky v nárazových testoch EuroNCAP.

Malý japonský bojovník Suzuki Jimny už stihol absolvovať prvé medzinárodné jazdy a podľa všetkého by sa mal už koncom aktuálneho roka dostať na trh. Aj napriek rozsiahlej bezpečnostnej výbave však v testoch neuspel.

Len 3 hviezdy

V dobe, kedy sa najvyššie hodnotenie piatich hviezd stalo absolútnym štandardom naprieč automobilovým priemyslom, je správa o výsledku crashtestov novej generácie Suzuki Jimny prekvapivá.

Najhorším aspektom sa aj celkom pochopiteľne stal faktor ochrany chodcov pri priamom náraze, kde zaúradovala hranatá a vysoká predná kapota. K slabému výsledku len 52 percent prispela aj slabá práca systému autonómneho brzdenia.

Vnútri lepšie, no nie excelentné

Z hľadiska ochrany dospelej posádky na palube dosiahlo Suzuki Jimny taktiež slabší výsledok, len 73 percent. Poznámky EuroNCAP zo samotného testovania uvádzajú, že počas nárazu s čiastočným prekrytím prišlo k „rozsiahlej deformácii“ kabíny.

Ďalším výrazne negatívnym faktom z poznámok organizácie sa javí kontakt hlavy pasažiera s volantom pri kolízii. Poznámka uvádza, že pri kolízii vznikol „nedostatočný tlak v airbagu, ktorý umožnil vodičovej hlave kontakt s volantom v momente kolízie“.

Nekončíme…

EuroNCAP uvádza, že by mohli byť taktiež problematické kusy palubovky, ktoré predstavujú bezpečnostné riziko pre pasažierov na predných sedadlách. Dobre nepochodili ani figuríny na zadných sedadlách.

„Mladícka cieľová skupina, pre ktorú vzniklo nové Suzuki Jimny si zaslúži a taktiež potrebuje lepšiu bezpečnosť, či už z hľadiska pasívnej ale aj aktívnej bezpečnosti, dodáva Matthew Avery z partnerskej organizácie NCAP, Thatcham Research.

Uvažovali ste nad Jimny a testy EuroNCAP vás znepokojili?